WARSZAWA: 20:18 | LONDYN 18:18 | NEW YORK 13:18 | TOKIO 03:18

W Alei Żeglarzy w Szczecinie stanęła rzeźba kapitana Kazimierza Haski /zdjęcia/film/

Dodano: 14 maj 2016, 20:18

W Alei Żeglarzy na Bulwarze Piastowskim w Szczecinie stanęła rzeźba kapitana Kazimierza Haski, pioniera
żeglarstwa i muzealnictwa w Szczecinie.
Rzeźba zrealizowana jest w formie odlewu z brązu, powstała na podstawie zdjęcia kapitana Kazimierza Haski z 1932 roku. Obok postaci kapitana ustawiony jest totem Harcerskiej Drużyny „Wilków Morskich”.
Kazimierz Haska był nestorem polskiego żeglarstwa w Szczecinie, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, kapitanem motorowodnym żeglugi wielkiej, instruktorem żeglarstwa, sędzią żeglarskim, artystą rzeźbiarzem, plastykiem, konserwatorem zabytków, pionierem żeglarstwa, muzealnictwa i plastyki w Szczecinie.
Urodził się 20 stycznia 1912 roku w Poznaniu. Był wychowankiem generała Mariusza Zaruskiego. Dorastał w Poznaniu, kształtowany przez rodzinę, szkołę i przedwojenne harcerstwo. Wychowany w duchu patriotyzmu, umiłowania ojczyzny, kultu pracy i poświęcenia dla Polski.
W Szczecinie zamieszkał w lipcu 1945 roku. Przyjechał tu zafascynowany morzem i żeglarstwem. Uważał, że Szczecin ma najlepsze nad Bałtykiem warunki do uprawiania żeglarstwa i to skłoniło go do przyjazdu.
Był jednym z tych, którzy aktywnie włączyli się w odbudowę i zagospodarowanie Szczecina po 1945 roku. Z czasem stał się jednym z pionierów żeglarstwa, muzealnictwa i plastyki w Szczecinie.
Jako kapitan jachtowy i działacz żeglarski, współtwórca powojennego polskiego żeglarstwa, był znany nie tylko w Szczecinie, ale także w Polsce. Starał się upowszechnić żeglarstwo wśród dzieci i młodzieży, widząc w nim szkołę charakterów, a także szlachetny sport, dzięki któremu można nauczyć się zasad
i wartości potrzebnych w życiu.
Zmarł 22 sierpnia 1976 roku w Szczecinie. Kazimierza Haskę wpisano do Księgi Zasłużonych dla miasta Szczecina i pośmiertnie odznaczono Krzyżem Kawalerskim OOP.
Autorem rzeźby kapitana jest rzeźbiarz Paweł Szatkowski.
DSC05204
DSC05131
DSC05191
DSC05150DSC05201
DSC05232
DSC05174

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-03-31

1 EUR - 4,6755 1 USD - 4,2934
1 CHF - 4,6856 1 GBP - 5,3107

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin