WARSZAWA: 16:35 | LONDYN 14:35 | NEW YORK 09:35 | TOKIO 23:35

W listopadzie więcej towarów w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Dodano: 14 gru 2020, 13:46

Listopad, to po wrześniu i październiku kolejny miesiąc, który zespół portów Szczecin-Świnoujście kończy ze wzrostem +4,4% porównując do ubiegłego roku.
Liderem przeładunków są paliwa +28,2% W listopadzie porty obsłużyły w imporcie trzy statki z LNG z Kataru oraz trzy statki z olejem napędowym z Litwy i Rosji, a także 12 małych jednostek z propanem. W eksporcie zaś osiem statków z ciężkim olejem do Belgii, Danii i Holandii.

Na podobnym poziomie wzrostu listopad zakończyły ładunki z grupy inne masowe +26%, na co wpłynął większy import nawozów, fosforytów, kruszyw i metanolu oraz kamienia wapiennego, a także zwiększony eksport smoły, paku, złomu i kwasu siarkowego.
W listopadzie na plusie były również kontenery +8,1 %, drobnica + 4%. Więcej obsłużono drobnicy promowej, kontenerowej i konwencjonalnej, w tym celulozy, papieru i wyrobów stalowych.
Z wynikiem lepszym o prawie 3% miesiąc zakończyły również zboża. Porty obsłużyły w imporcie i eksporcie w sumie pięć statków ze śrutą sojową oraz z pszenicą do Algierii i Kenii.
Mniej niż w roku ubiegłym przeładowano węgla i rudy.
W sumie na przestrzeni 11 miesięcy bieżącego roku w portach w Szczecinie i Świnoujściu obsłużono zaledwie o 4% mniej ładunków, niż w tym samym okresie roku 2019. Tak dobry wynik możliwy jest przede wszystkim dzięki dużej uniwersalności zespołu portowego.
Pomimo trudnych okoliczności związanych z pandemią koronawirusa zespół portów Szczecin-Świnoujście pozostał w pełni operacyjny we wszystkich obszarach i wiele wskazuje na to, że zakończy rok z wynikiem niemal identycznym, jak w 2019 roku przekraczając 30 mln ton obsłużonych towarów.

Fot. ZMPSiŚ SA

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-11-28

1 EUR - 4,3542 1 USD - 3,9750
1 CHF - 4,5175 1 GBP - 5,0198

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin