WARSZAWA: 16:39 | LONDYN 14:39 | NEW YORK 09:39 | TOKIO 23:39

W portach Szczecin i Świnoujście rosną przeładunki

Dodano: 16 lis 2020, 11:37

W zespole portów Szczecin-Świnoujście w październiku br. przeładowano o 8,5% więcej towarów niż w tym samym miesiącu ub. roku.
Niekwestionowanym liderem wzrostów w relacji miesiąc do miesiąca jest ruda, (+ 714%). Tuż za nią znalazły się zboża z wynikiem 157,4 tys. ton (+83,2%).
Bardzo dobrze wypadły także przeładunki kontenerów ze wzrostem na poziomie 37% (10 636 TEU). Wzrosły także przeładunki drobnicy (wzrost o prawie 2%) dzięki większym przeładunkom drobnicy kontenerowej oraz konwencjonalnej, w tym celulozy, papieru i wyrobów stalowych. Pozostałe grupy towarowe, jak węgiel, paliwa, oraz inne masowe w październiku br. były niższe niż w ubiegłym roku.
Październik to po wrześniu br. drugi miesiąc z rzędu, który oba porty kończą na plusie, co daje nadzieję, że porty zakończą rok wynikiem analogicznym do roku poprzedniego oscylującym około 30 mln ton przeładowanych towarów.
Bilans przeładunków po dziesięciu miesiącach roku w portach Szczecin i Świnoujście jest niższy o prawie 5% w porównaniu do roku 2019.

Pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej na świecie, ciągłość dostaw towarów w zespole portów Szczecin-Świnoujście została w pełni zachowana, a wszystkie najważniejsze inwestycje w obu portach przebiegają zgodnie z planem.
Półmetek minęła rozbudowa i przystosowanie do obsługi transportu intermodalnego Terminalu Promowego w Świnoujściu.
W Szczecinie i Świnoujściu bez utrudnień trwają największe w historii, warte blisko 1,5 mld złotych prace modernizacyjne poprawiające dostęp kolejowy do portów.
Tor wodny Świnoujście – Szczecin pogłębiany jest do głębokości 12,5 metra, co poprawi ofertę portów umożliwiając zawijanie większych jednostek do szczecińskiego portu, a w konsekwencji pozyskanie dodatkowych kontrahentów i ładunków.
Ruszyły dwa wielkie przedsięwzięcia ZMPSiŚ w porcie Szczecin w rejonie Basenu Kaszubskiego i Kanału Dębickiego. Spółka podpisała kontrakty z ich wykonawcami.
Spełniając rolę społecznej odpowiedzialności biznesu, firma zaangażowała się w pomoc służbom medycznym w walce z koronawirusem. Przekazała wsparcie finansowe na sumę przekraczającą milion złotych, za które został zakupiony sprzęt medyczny, tj. respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne oraz ambulans, a także aparaturę do wczesnej diagnostyki koronawirusa i dwa urządzenia Plasmair Sentinel do automatycznej dezaktywacji i likwidacji w powietrzu w obecności pacjentów i personelu medycznego szerokiego spektrum szkodliwych mikroorganizmów.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-11-28

1 EUR - 4,3542 1 USD - 3,9750
1 CHF - 4,5175 1 GBP - 5,0198

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin