WARSZAWA: 11:41 | LONDYN 09:41 | NEW YORK 04:41 | TOKIO 18:41

W portach Szczecin-Świnoujście mimo koronawirusa rośnie przeładunek zbóż, paliw, LNG i kontenerów

Dodano: 18 maj 2020, 7:16

Prawie 10,5 mln ton towarów obsłużyły spółki przeładunkowe w zespole portów Szczecin-Świnoujście w okresie styczeń-kwiecień br. Mimo pandemii koronawirusa, z zachowaniem pełnych reżimów sanitarnych statki obsługiwane są na bieżąco.
Rosną przeładunki zboża, których jest prawie dwukrotnie więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku 2019. W kwietniu bieżącego roku statystyki notują czterokrotny wzrost w tej grupie ładunków w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku. Na świecie obserwujemy duże zapotrzebowanie na zboża, a podaż znacząco spadła na skutek ubiegłorocznych pożarów w Australii, stąd rekordy bije eksport polskiej pszenicy, która w znaczącej części transportem morskim trafia do odbiorców.
Po czterech miesiącach dwucyfrowe wzrosty notują: paliwa (+ 11,2% – więcej importu gazu LNG, a także propanu oraz eksportu oleju ciężkiego) oraz kontenery (+30%).
Pozostałe grupy ładunkowe w związku z pandemią koronawirusa oraz ze zmianami jakie zaszły w kraju i na świecie w przemyśle ciężkim, w tym zwłaszcza ograniczaniu pracy hut (co skutkuje mniejszymi przeładunkami węgla i rudy), zanotowały jednocyfrowy spadek.
Pierwsze cztery miesiące bieżącego roku zespół portów Szczecin-Świnoujście zakończył wynikiem o 7% niższym niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-12-08

1 EUR - 4,3303 1 USD - 4,0181
1 CHF - 4,5913 1 GBP - 5,0458

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin