WARSZAWA: 00:08 | LONDYN 22:08 | NEW YORK 17:08 | TOKIO 07:08

W stoczni CRIST rozpoczęto budowę największego na świecie promu hybrydowego

Dodano: 17 lip 2017, 8:21

Stocznia Crist S.A. rozpoczyna prace produkcyjne nad budową w części wyposażonego promu pasażersko-samochodowego dla norweskiego armatora. 14 lipca odbyło się pierwsze cięcie stali. Jednostka jest określana mianem największego promu hybrydowego świata.
Prom o numerze stoczniowy NB 311 i nazwie Color Hybrid, wejdzie do eksploatacji latem 2019 roku i zastąpi, na trasie Sandefjord-Strömstad (Norwegia-Szwecja), o połowę mniejszą jednostkę Bohus, która na pokład może zabrać do 1165 pasażerów oraz 240 pojazdów osobowych.
Nowa jednostka o długości 160 metrów i szerokości ponad 27 metrów zabierze na pokład 2 tysiące pasażerów oraz 500 pojazdów osobowych. Czas podróży wyniesie zaledwie 20 minut. Będzie to możliwe dzięki parametrom i wyposażeniu promu zapewniającym wysoką manewrowość oraz wydajnemu układowi napędowemu. Statek wyposażony zostanie w hybrydowy system napędu głównego.
– Cieszymy się, że największy prom hybrydowy świata powstanie w dużej części w naszej stoczni. To kolejny projekt, który potwierdza naszą silną pozycję na rynku innowacyjnych jednostek pasażerskich – mówi Tomasz Wrzask, PR Manager CRIST S.A.
Proces ładowania baterii, w które zostanie wyposażona jednostka, odbywać się będzie każdorazowo podczas postoju w porcie przy pomocy kabla zasilającego ze specjalnych obiektów nabrzeżnych Color Line lub na samym pokładzie statku.
W części wyposażona jednostka jest budowana w stoczni CRIST, ostatnie prace wykończeniowe będą realizowanie w norweskiej stoczni Ulstein, natomiast odbiorcą finalnym jest Color Line, jeden z największy operatorów promowych w Norwegii. W zakresie działalności firmy oprócz transportu ludzi i towarów znajdują się także usługi hotelowe, prowadzenie sklepów, restauracji i usługi rozrywkowe. Spółka zatrudnia aktualnie 3500 osób w czterech krajach.
Mat. stoczni Crist oraz Ulstein