WARSZAWA: 14:57 | LONDYN 12:57 | NEW YORK 07:57 | TOKIO 21:57

W Świnoujściu powstanie terminal instalacyjny dla morskiej energetyki wiatrowej. W Szczecinie Vestas wybuduje fabrykę turbin

Dodano: 13 paź 2022, 22:10

Pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych powstanie w Świnoujściu. Uzupełnieniem inwestycji będzie fabryka turbin, którą firma Vestas wybuduje w Szczecinie.

PKN Orlen zmienia polską energetykę

Port instalacyjny powstanie na 20 hektarach terenów dawnej stoczni remontowej w Świnoujściu, które w grudniu ubiegłego roku kupił za 71 mln zł Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Teraz ZMPSIŚ SA wydzierżawił teren na 30 lat PKN Orlen.
Umowę w tej sprawie uroczyście podpisali na terenie szczecińskiego portu prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek i prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Krzysztof Urbaś.
– Analizowaliśmy różne lokalizacje dla naszej nowej inwestycji. Przyglądaliśmy się portom w Gdyni i Gdańsku, ale ostatecznie doszliśmy do wniosku, że optymalną lokalizacją będzie port w Świnoujściu – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Oprócz zaawansowanego projektu Baltic Power wystąpiliśmy również o 11 nowych koncesji na morskie farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku. To gigantyczna szansa dla naszych dostawców, a także innych miast, jak Gdańsk, gdzie planowane jest wybudowanie drugiego portu instalacyjnego oraz Łeba, gdzie do 2025 roku powstanie port serwisowy – dodał prezes Orlenu.
Pierwszym projektem realizowanym przy wykorzystaniu terminala instalacyjnego w Świnoujściu, będzie Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie Grupy ORLEN i Northland Power.
Farma Baltic Power, o mocy do 1,2 GW, powstanie na wysokości Choczewa i Łeby. Po zakończeniu budowy w 2026 r. będzie w stanie zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.
– W przypadku projektów związanych z morską energetyką wiatrową, jednym z naszych głównych celów jest zapewnienie korzystnego wpływu na lokalne społeczności, w których rozwijamy i prowadzimy działalność. Nasza współpraca jest świadectwem wspólnego rozwoju i osiągnięć, które nie tylko przyczynią się do rozwoju projektu Baltic Power, ale także przyspieszą transformację energetyczną Polski i wzmocnią lokalną gospodarkę na długie lata – zaznacza Mike Crawley, Prezes Zarządu Northland Power.
Wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w nowej fabryce w Szczecinie.

Port instalacyjny w Świnoujściu

W porcie w Świnoujściu wybudowane zostaną dwa nabrzeża, każde o długości 250 metrów, co pozwoli na wstępny montaż wież turbin o wysokości ponad 100 metrów i masie tysiąca ton.
– Naszym celem jest stworzenie portu w pełni uniwersalnego. To jest naszą odpowiedzią na oczekiwania inwestorów, chcących związać swój biznes z portami w Szczecinie i Świnoujściu. Tym bardziej cieszy nas fakt, że branża OZE ten potencjał zauważyła – powiedział prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Krzysztof Urbaś.

Fabryka Vestas w Szczecinie

Do 2024 roku w Szczecinie powstanie fabryka gondoli i piast do turbin, w której zatrudnienie znajdzie 700 pracowników. Fabryka będzie dostarczała elementy zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Będzie to największy w Polsce zakład produkcyjny, bezpośrednio związany z sektorem morskich farm wiatrowych.
– Przemysł wiatrowy pomaga tworzyć zrównoważone i niezawodne systemy energetyczne, a przy tym zapewnia szeroki zakres korzyści społecznych i ekonomicznych, takich jak tworzenie nowych miejsc i całego łańcucha wartości. Nasza współpraca przy projekcie Baltic Power oraz budowa nowej fabryki firmy Vestas są konkretnymi przykładami wkładu w rozwój sektora energetyki wiatrowej -stwierdził Nils de Baar, prezes Vestas na Europę Północną i Centralną.

Fabryka Vestas ma być uruchomiona w 2024 roku. Terminal instalacyjny Orlenu w porcie Świnoujście rozpocznie pracę w roku 2025.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-23

1 EUR - 4,3326 1 USD - 4,0050
1 CHF - 4,5427 1 GBP - 5,0691

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin