WARSZAWA: 03:13 | LONDYN 01:13 | NEW YORK 20:13 | TOKIO 10:13

W Szczecinie upamiętniono ofiary kolejnej morskiej tragedii

Dodano: 22 paź 2018, 11:45

21 października w Kaplicy Morskiej kościoła p.w. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary tragedii trawlera „Mazurek”. Fundatorem pamiątkowej tablicy jest spółka Gryf Nieruchomości.
26 Lipca 1963 roku lugotrawler „Mazurek” zatonął. Zginęło 6 członków załogi, 12 udało się uratować.
„Mazurek” to jeden z serii lugotrawlerów budowanych w Stoczni Północnej w Gdańsku. Nie była to szczęśliwa seria jednostek. Przed „Mazurkiem” zatonęły statki z tej samej serii „Cyranka” i „Czubatka”. Zwracano uwagę, że statki są źle zaprojektowane i błąd konstrukcyjny powoduje zmniejszenie stateczności, co w konsekwencji może doprowadzić do tragedii. Pojawiały się także głosy, że to armator zażądał od stoczni wprowadzenia na statki dodatkowych elementów wyposażenia, co mogło być przyczyną problemów.
W Kaplicy Morskiej znajdują się już tablice upamiętniające tragedie promu „Jan Heweliusz”, tankowca Athenian Venture, trawlerów „Cyranka” i „Czubatka”, a od 21 października także „Mazurka”.
W przyszłym roku odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca ofiary tragedii masowca „Kronos”, który zaginął w lutym 1989 roku prawdopodobnie w pobliżu wybrzeży Hiszpanii. Piszę prawdopodobnie, ponieważ wraku statku nigdy nie odnaleziono, a okoliczności tej katastrofy, w której zginęło 20 osób (19 członków załogi z Polski i grecki kapitan) nigdy nie zostały do końca wyjaśnione.
Tekst i fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin