WARSZAWA: 00:27 | LONDYN 22:27 | NEW YORK 17:27 | TOKIO 07:27

Warszawskie Forum Biznesu z udziałem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

Dodano: 27 paź 2017, 20:27

Dariusz Słaboszewski – prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wziął udział w Forum Biznesu w formacie 16+1 odbywającym w dniach 25-26 października br. w Warszawie. Forum zorganizowano w ramach 2. Spotkania Ministrów Transportu Europy Środkowo-Wschodniej i Chin.
W wydarzeniu uczestniczyły delegacje rządowe krajów współpracujących w formacie 16+1, w tym liczna delegacja z Chin.
Spotkanie zainaugurował Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Obecna była również premier Beata Szydło. Premier Szydło zaprosiła uczestników wydarzenia na Światowe Dni Morza, które w 2018 roku odbędą się w Szczecinie. Wydarzenie będzie połączone z organizacją dorocznego Kongresu Morskiego. Prezes Rady Ministrów podkreśliła, że te wydarzenia będą doskonałą okazją do kontynuacji dyskusji o transporcie, a w szczególności o transporcie morskim i żegludze śródlądowej.
Prezes Słaboszewski wziął udział w panelach dyskusyjnych związanych w portami morskimi oraz żeglugą śródlądową. Prelegenci rozmawiali o potencjale portów, perspektywach rozwojowych, w tym zaplanowanych inwestycjach. Wiele uwagi poświęcono żegludze śródlądowej. Poruszane tematy są bardzo ściśle powiązane ze zespołem portów Szczecin-Świnoujście, które posiadają 140 ha wolnych terenów pod budowę nowych terminali. Ponadto jako jedyne, dzięki Odrzańskiej Drodze Wodnej mają bezpośredni dostęp do żeglugi śródlądowej, uważanej za najbardziej ekonomiczną i przyjazną środowisku. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. ma zaplanowany na najbliższe lata bogaty program inwestycyjny, którego wartość przekracza miliard złotych.
W panelach dyskusyjnych poza ZMPSiŚ uczestniczyli również przedstawiciele portów morskich takich jak: Ryga, Kłajpeda, Gdańsk, Gdynia, Bar, Rijeka, Ploce, Zadar, Koper i Konstancja. Nie zabrakło także przedstawicieli polskiego i zagranicznego biznesu związanego z gospodarką morską i żeglugą śródlądową.
W trakcie tego międzynarodowego spotkania odbyła się oficjalna inauguracja działalności Sekretariatu ds. Morskich 16+1 (Coordinating Secretariat for Maritime Issues 16+1). Jednym z moderatorów spotkań była Aneta Szreder-Piernicka, dyrektor ds. handlowych w ZMPSiŚ SA.


Źródło: ZMPSiŚ.S.A.