WARSZAWA: 10:57 | LONDYN 08:57 | NEW YORK 03:57 | TOKIO 17:57

Warsztaty Klastrowe „Gospodarka Morska w Szczecinie cz. I – przemysł”

Dodano: 26 lis 2015, 20:04

26 listopada na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego odbyły się organizowane przez Zachodniopomorski Klaster Morski Warsztaty Klastrowe pod hasłem: ”Gospodarka Morska w Szczecinie cz. I – przemysł”.
Rozpoczynając warsztaty prezes Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego Andrzej Podlasiński stwierdził, że po upadku Stoczni Szczecińskiej gospodarka morska w Szczecinie nie tylko nie upadła, ale rozwija się coraz bardziej dynamicznie, o czym świadczą sukcesy szczecińskich przedsiębiorstw związanych z branżą morską.
Jest to szczególnie ważne dla studentów i przyszłych absolwentów kierunków morskich Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Warto zaznaczyć, że w warsztatach uczestniczyli także uczniowie Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, kształcącego średnie kadry techniczne dla gospodarki morskiej.
O firmie Teleyard mówił dyrektor zakładu w Szczecinie Mariusz Kurkiewicz. Teleyard jest częścią firmy Telemont, zatrudniającej w naszym kraju ponad 1000 pracowników. W Szczecinie Teleyard posiada 3 hale produkcyjne, nowoczesną malarnię i magazyn. W planach znajduje się budowa kolejnych hal produkcyjnych oraz budowa własnego nabrzeża.
Aktualną sytuację Szczecińskiego Parku Przemysłowego omówił prezes Grzegorz Huszcz. Szczeciński Park Przemysłowy funkcjonuje od 2014 roku na terenach po byłej Stoczni Szczecińskiej. Na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego zatrudnionych jest prawie 3000 pracowników, wszystkie hale produkcyjne zostały wydzierżawione. Pochylnie nie są wykorzystywane, ponieważ budowane dotychczas jednostki można było zwodować posadawiając na wodzie za pomocą suwnicy, a więc bez użycia pochylni. Jak zapowiada prezes Huszcz w grudniu odbędzie się położenie stępki pod pierwszy od momentu upadku Stoczni Szczecińskiej statek, który zostanie zwodowany z pochylni. Jeśli powiodą się plany rozwojowe Szczecińskiego Parku Przemysłowego, do roku 2020 ze szczecińskich pochylni wodowanych będzie 8-10 jednostek rocznie.
O działalności Towarzystwa Okrętowców Polskich „Korab” opowiadał Andrzej Banaszek, a o zadaniach Stowarzyszenia Ekspertów Morskich MEA ciekawą prelekcję, popartą interesującymi materiałami zdjęciowymi, wygłosił kpt. ż.w. Edward Nastalczyk.
Pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej Ryszard Kwidziński mówił o aktualnej sytuacji w gospodarce morskiej ze szczególnym uwzględnieniem sektora związanego z budową i remontami statków. Pełnomocnik wskazał, że wpisanie innowacyjnych technologii morskich na listę tzw. inteligentnych specjalizacji znacznie poszerza możliwości ubiegania się przedsiębiorców o środki finansowe z budżetu państwa oraz Unii Europejskiej. – Mimo trwającego od kilku lat kryzysu w żegludze roczna liczba złomowanych statków przekracza produkcję wszystkich stoczni, co oznacza, że armatorzy w oczekiwaniu na poprawę koniunktury w żegludze inwestują w odnowę tonażu – powiedział Ryszard Kwidziński.
Podczas warsztatów głos zabierali również przedstawiciele studentów zrzeszonych w kołach naukowych. Taka formuła jest bardzo ciekawa, bowiem przyszli absolwenci szkól i uczelni mają szanse na wymianę poglądów z przyszłymi pracodawcami.
Tekst i fot. Wojciech Sobecki