WARSZAWA: 09:41 | LONDYN 07:41 | NEW YORK 02:41 | TOKIO 16:41

Wenecja bez wielkich wycieczkowców?

Dodano: 22 Wrz 2019, 20:53

Od wielu lat toczy się dyskusja, której uczestnicy spierają się, czy duże wycieczkowce powinny wpływać i cumować w zabytkowej, historycznej części miasta. Przeciwnicy od lat uważają, że wielkie statki niszczą najpiękniejszą część Wenecji (hałas, spaliny, degradacja nabrzeży), a poza tym statkowi turyści wcale nie zostawiają w Wenecji wielkich pieniędzy, bo wszystko tzn. jedzenie i rozrywkę mają zapewnione na statku. Pieniądze, które zyskują lokalni przedsiębiorcy nie są warte, aby wielkie cruisery zasłaniały piękny widok miasta. Takie opinie wyrażało kilku sprzedawców i restauratorów, z którymi rozmawiałem.
Zwolennicy wycieczkowców w Wenecji uważają, że turyści, skoro płacą za wycieczkę, powinni mieć prawo do obejrzenia najpiękniejszych miejsc z możliwie jak najbliższej odległości i bez wielkiego wysiłku, a właśnie taką możliwość daje zacumowanie statku w centrum miasta.
Kilku moich rozmówców stwierdziło, że dyskusja jest sztucznie rozdmuchana, a temat zupełnie ich nie interesuje.
Niedawno media relacjonowały sytuację, w której duży wycieczkowiec prawie uderzył w wenecką przystań jachtową Riva San Biagio. Pasażerowie jednostki i mieszkańcy Wenecji byli podobno przerażeni.
Wcześniej wycieczkowiec MSC Opera uderzył w zacumowany w jednym z weneckich kanałów statek ze 130 turystami na pokładzie. W wyniku wypadku 5 osób odniosło obrażenia.
Po takich zdarzeniach coraz głośniej mówi się o zakazie wpływania wielkich cruiserów do historycznej części Wenecji. Podczas mojej wizyty wielkich wycieczkowców w kanałach nie było, ale tradycyjny ruch jednostek turystycznych był naprawdę duży.

Tekst i fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-03-01

1 EUR - 4,5231 1 USD - 3,7572
1 CHF - 4,1211 1 GBP - 5,2396

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin