WARSZAWA: 04:40 | LONDYN 02:40 | NEW YORK 21:40 | TOKIO 11:40

Wiceminister Michał Kurtyka o zawieszeniu decyzji KE w sprawie Gazociągu OPAL

Dodano: 29 gru 2016, 14:17

– Postanowienie o tymczasowym zawieszeniu wykonania decyzji KE ws. OPAL świadczy o tym, że polskie zarzuty są bardzo poważne – podkreślił wiceminister energii Michał Kurtyka.
W dniu 23 grudnia 2016 roku Prezes Sądu UE wydał postanowienie o zawieszeniu wykonania decyzji KE ws. zmiany warunków wyłączenia gazociągu OPAL z obowiązku udzielania dostępu stronom trzecim (zasada TPA). Postanowienie wydane zostało na podstawie wniosku załączonego do skargi Rzeczypospolitej Polskiej na decyzję KE do Sądu UE. Polska zwróciła się o zawieszenie wykonania decyzji, ze względu na jej negatywne konsekwencje dla rynków gazu ziemnego w Europie Środkowej i Wschodniej.
– Zawieszenie wykonania zaskarżonej decyzji KE nie pozwoli na pogłębianie zależności Europy Środkowej i Wschodniej od dostaw gazu od spółki Gazprom – dodaje.
Komisja Europejska w dniu 28 października 2016 r. wydała decyzję, pozwalającą spółce Gazprom na korzystanie z 80% przepustowości gazociągu OPAL. W przypadku braku zainteresowania pozostałą przepustowością monopolista będzie miał możliwość dostępu do 100% przepustowości, co znacząco osłabi konkurencję na rynkach gazu w Europie Środkowej i Wschodniej.
– Skutkiem takich działań będzie zarówno niższy poziom bezpieczeństwa energetycznego, jak i wyższe ceny gazu w naszym regionie – ocenia Minister Kurtyka.
Źródło: Ministerstwo Energii

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2022-06-24

1 EUR - 4,7094 1 USD - 4,4656
1 CHF - 4,6538 1 GBP - 5,4831

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin