WARSZAWA: 03:09 | LONDYN 01:09 | NEW YORK 20:09 | TOKIO 10:09

Więcej ataków piratów w 2018 roku

Dodano: 20 sty 2019, 21:08

International Maritime Bureau informuje, że w roku 2018 ilość aktów piractwa morskiego w porównaniu do roku 2017 nieznacznie wzrosła. W roku 2017 takich wypadków było 180 w roku ubiegłym ich liczba wzrosła do 201. Najbardziej niebezpiecznym miejscem dla statków okazał się rejon Zatoki Gwinejskiej. Niebezpieczne okazały się także akweny w pobliżu Somalii i Nigerii.
W pobliżu Somalii piraci ostrzelali dwa tankowce i jeden masowiec. Na wodach w pobliżu Nigerii tylko w ostatnim kwartale ubiegłego roku doszło do 41 ataków na statki. Uzbrojone grupy napastników coraz częściej atakują nie tylko tankowce, ale także statki transportujące kontenery czy ładunki masowe.
Niebezpiecznie bywa także w Azji. Ze względu na wzmożone patrole wojska bezpieczniej zrobiło sie na wodach w pobliżu Indonezji. 36 doniesień odnotowanych przez International Maritime Bureau dotyczyło przypadków kradzieży, jednak 6 członków załogi zostało wziętych do niewoli. W pobliżu Malezji porwano pięciu członków załogi dwóch łodzi rybackich. W jednym przypadku napastnicy ostrzelali holownik raniąc kapitana.
W pobliżu Filipin liczba aktów piractwa spadła o połowę z 22 w roku 2017 do 10 w roku ubiegłym.
Warunkiem bezpieczeństwa jest z pewnością wzmocnienie ochrony niebezpiecznych obszarów przez marynarkę wojenną i straż przybrzeżną oraz wymiana informacji dotyczących zagrożeń w poszczególnych rejonach. Wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa ma z pewnością coraz częściej zatrudniana w przypadku rejsów na zagrożone akweny profesjonalna, i dobrze uzbrojona ochrona statków.

Fot. Wikipedia

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin