WARSZAWA: 22:58 | LONDYN 20:58 | NEW YORK 15:58 | TOKIO 05:58

Więcej ciężarówek i naczep na terminalu promowym w Świnoujściu

Dodano: 07 paź 2020, 15:39

Mimo prac modernizacyjnych prowadzonych przez firmę Budimex na terenie terminalu promowego w Świnoujściu, które znacznie ograniczyły ilość dostępnych stanowisk promowych oraz powierzchnię placów manewrowo-postojowych we wrześniu bieżącego roku wzrosły obroty ładunkowe w porównaniu do września roku 2019.
O 6% wzrosła ilość obsłużonych samochodów ciężarowych oraz aż o 20% naczep drogowych. Covid niestety wpłynął na zmniejszenie o 5% ilości podróżnych korzystających z terminalu.
Prace modernizacyjne na terminalu minęły właśnie półmetek. Rozebrane zostały stare magazyny, rampy przeładunkowe oraz wyposażenie nabrzeży nr 5 i 6. Oba nabrzeża są już zapalowane, gotowe są także konstrukcje wspierające estakadę. Usunięto nawierzchnię i podbudowę wcześniejszych parkingów i umocnienia na długości 300 merów. Wykonano prace elektryczne, teletechniczne oraz zbrojarskie pod fundamenty konstrukcji oświetlenia. Słupy lamp wzdłuż przyszłej estakady już stoją. Prawie gotowy jest jeden z placów parkingowych dla 170 TIR-ów przy ul. Duńskiej. Wykonany jest tor kolejowy nr 72 i częściowo 71 wzdłuż ulicy Dworcowej. Docelowo obiekt zostanie dostosowany do obsługi transportu intermodalnego.

Stanowiska promowe nr 5 i 6 są łączone w jedno. Dzięki temu powstanie jedna linia cumownicza o długości 294 m. Istniejąca rampa przeładunkowa zostanie przystosowana do nowych parametrów technicznych i uzyska 35 m szerokości i 180T nośności, co umożliwi cumowanie większych jednostek.
Dla zwiększenia komfortu pasażerów zainstalowany zostanie nowy rękaw, który umożliwi bezkolizyjne przemieszczanie się pieszych. Nad stacją kolejową Świnoujście powstaje estakada, która skomunikuje zaplecze z terenem terminala. W ramach inwestycji zakupione będą cztery ciągniki siodłowe i dwa wózki wysokiego składowania typu „reach stacker”, służące do transportu i przeładunku kontenerów na terminalu.
Zgodnie z harmonogramem, pod koniec przyszłego roku inwestycja powinna być zakończona. Koszt inwestycji to 185 milionów złotych.
Projekt ma wsparcie z funduszy unijnego instrumentu finansowego CEF -Łącząc Europę.

Źródło ZMPSiŚ S.A.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-12-01

1 EUR - 4,3494 1 USD - 3,9910
1 CHF - 4,5670 1 GBP - 5,0557

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin