WARSZAWA: 12:32 | LONDYN 10:32 | NEW YORK 05:32 | TOKIO 19:32

Wielki kret dotarł do Świnoujścia

Dodano: 07 paź 2020, 19:35

Maszyna, która wydrąży tunel w Świnoujściu dotarła na miejsce. Urządzenie przywiózł statek „Da Chang”, który ponad miesiąc temu wyruszył z Chin.
Wykorzystując historycznie niski poziom pokrywy lodowej na Morzu Arktycznym armator wybrał dla statku pływającego pod banderą Hong Kongu tak zwane Przejście Północno-Wschodnie stanowiące najkrótszy szlak żeglugowy łączący europejską część Rosji z Dalekim Wschodem. Jednostka nie płynęła bezpośrednio do Polski, po drodze zatrzymywała się w portach zostawiając ładunki.
W czwartek, 8.10 rozpocznie się rozładunek „wielkiego kreta”, co wraz z koniecznymi do spełnienia procedurami może potrwać około dwóch tygodni. Sam montaż maszyny zajmie 2-3 miesiące. Maszyna ma ok. 100 m długości, średnica tarczy wynosi 13,5 m.
Drążenie tunelu rozpocznie się wiosną przyszłego roku. Po zakończeniu budowy tunel w Świnoujściu mierzyć będzie 1,44 km i będzie najdłuższym tego typu obiektem w Polsce. Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m., poniżej jezdni powstanie również galeria ewakuacyjna. Zakończenie prac zaplanowano na rok 2022.

Fot. GDDKiA Twitter

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin