Dodano: 23 mar 2015, 7:16
Tradycyjnie jako pierwszy ruszył pod żaglami z Gdyni na Atlantyk nasz „Morski Ambasador RP”, czyli „Dar Młodzieży”. Żeglarski Szczecin czeka na nową marinę miejską na Wyspie Grodzkiej, a Świnoujście na nowy jacht. Żeglarska Polska pyta, co dalej z COŻ w Trzebieży?
– Przez Antwerpię na Azory – po zimowym przeglądzie i pierwszym w tym sezonie bałtyckim rejsie szkoleniowym, ze studentami szczecińskiej AM, „Dar Młodzieży” – pod nowym komendantem kpt. ż.w. Markiem Menke – ruszył 12 bm. z Gdyni do Antwerpii. Nietypową załogę stanowi blisko 80 żeglarzy z całej Polski, dla których przeszkolenie w rejsie morskim na żaglowcu – wg wymogów STCW i IMO – jest warunkiem otrzymania zawodowej Książeczki Żeglarskiej. Dalej z Antwerpii na Azory i z powrotem będzie na pokładzie 130 studentów Belgijskiej Akademii Morskiej – Hogere Zeevaart School – których w drodze powrotnej do Gdyni zastąpią słuchacze średnich szkół morskich ze Świnoujścia i Gdańska. Powrót do Gdyni planowany jest na 24 kwietnia br. Dobrych wiatrów…
– „Świnoujście” dla Świnoujścia – z dniem 15 marca br. ogłoszony został przetarg na zakup pełnomorskiego jachtu szkoleniowego dla Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. Ma to być nowy slup, laminat, 12-14 m, 3-5 kabin, dla 10-12 załogantów. Zapowiadana nazwa – s/y „Świnoujście”…
– Miejska marina na miejskiej wyspie – miała przyjąć żeglarzy już w 2013 roku, ale prace budowlane na zalewanej cofkami Wyspie Grodzkiej – naprzeciwko reprezentacyjnych szczecińskich Wałów Chrobrego – nabrały tempa dopiero w tym roku. Marina powstaje na części wyspy, na miejscu zlikwidowanych ogrodów działkowych, od strony Nabrzeża Starówka i Łasztowni, z którą będzie połączona zwodzonym mostem, już dobrze widocznym na zdjęciu. Nowa marina powinna przyjąć pierwszych gości w połowie czerwca br., podczas szczecińskich Dni Morza, Zlotu Żaglowców i finału tzw. „małych tolszipów”, czyli The Baltic Tall Ships Regatta 2015. Trwa też przetarg na „Czarter żaglowca dla reprezentacji Szczecina na regaty The Tall Ships Races 2015”…
– Stara – nowa – Rzeźnia – sporo zmienia się też w sąsiedztwie nowej szczecińskiej mariny, czyli na Łasztowni, gdzie już w sobotę 21 bm. odbędzie się otwarcie tzw. Starej Rzeźni, po generalnej przebudowie (na zdjęciu). Teraz „nowa” Stara Rzeźnia będzie nie tylko siedzibą biur nowego właściciela, czyli znanej firmy spedycyjnej CSL Szczecin Laury Hołowacz, ale też otwartym salonem morskiego i żeglarskiego Szczecina, z salami wystawowymi, księgarnią, restauracją, itp. Relacja z otwarcia niebawem…
– Jeszcze na lądzie, ale – goście otwarcia Starej Rzeźni będą mijać zimujący obok, także na Łasztowni, jeden z największych szczecińskich jachtów – s/y „Camelot” (na zdjęciu). Jeszcze trwa zimowy przegląd i remont, ale niebawem – podobnie jak i inne szczecińskie i krajowe jachty – „Camelot” wróci na wodę. Ku nowym przygodom pod żaglami…
– Co dalej z COŻ PZŻ w Trzebieży – widok z mostu szczecińskiej Trasy Zamkowej na budującą się nową marinę na Wyspie Grodzkiej (na zdjęciu) napawa optymizmem, czego nie można powiedzieć „sięgając wzrokiem” dalej na północ, na nadal zamkniętą bramę słynnej „trzebieskiej szkoły żeglarskiej”, czyli COŻ PZŻ, gdzie mogą wejść tylko właściciele zimujących jachtów, ale bez dostępu do prądu ani wody? Patrząc na bramę i oplatające ją łańcuchy i podwójne kłódki – PZŻ i dzierżawcy (na zdjęciu), cała żeglarska Polska pyta, co dalej? Czy COŻ PZŻ – razem z pięknymi tradycjami i historyczną nazwą – odejdzie w niebyt, jak Szczecińska Stocznia Jachtowa, jak Stocznia Szczecińska, jak PLO? Może uczestnicy najbliższego spotkania Prezesa PZŻ z prezesami OZŻ – w Warszawie 21 bm. – dowiedzą się czegoś nowego w tej bulwersującej sprawie?