WARSZAWA: 05:20 | LONDYN 03:20 | NEW YORK 22:20 | TOKIO 12:20

Windar podpisał list intencyjny z Miastem Szczecin w sprawie budowy fabryki elementów turbin wiatrowych

Dodano: 23 maj 2024, 8:35

W szczecińskim porcie powstanie fabryka, w której budowane będą elementy konstrukcji (wieże oraz fundamenty) turbin wiatrowych dla morskich oraz lądowych farm wiatrowych. Zakład, którego inwestorem jest hiszpańska firma Windar, powstanie na 17-hektarowej działce, położonej na terenie portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego. Docelowo w nowej fabryce zatrudnienie znajdzie około 400 osób.

W styczniu bieżącego roku list intencyjny w sprawie budowy fabryki podpisali z Hiszpanami przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, teraz podobny dokument, wyrażający chęć współpracy z inwestorem, podpisał prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.
Miasto zadeklarowało pomoc w zakresie uzyskania niezbędnych pozwoleń oraz stworzenia warunków infrastrukturalnych i prawnych, koniecznych do sprawnego przeprowadzenia inwestycji.

– Rozważaliśmy różne lokalizacje, ale zaangażowanie i wsparcie władz zadecydowało o tym, że wybraliśmy właśnie Szczecin. Przed nami ogromne wyzwanie, które oznacza wsparcie transformacji energetycznej Polski i jednocześnie wzmocni pozycję naszej firmy w Europie – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Orlando Alonso Villaron, prezes Windar Renovables.
– Rozwijanie biznesu, który tworzy niezależne od węgla źródła energii, to jest przyszłość, której częścią jesteśmy. Biznes rozwija się tam, gdzie są źródła energii, dlatego będziemy wspierać ten projekt dla dobra naszej gospodarki – powiedział prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.
Budowa fabryki powinna rozpocząć się we wrześniu lub październiku. Pierwsze elementy zostaną wyprodukowane w 2026 roku. Wartość inwestycji wynosi 70 mln euro.
Hiszpańska grupa Windar Renovables zatrudnia w sumie 1700 pracowników. Obecna jest w Hiszpanii, Francji, Indiach, Brazylii, Meksyku, a teraz także w Polsce.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin