WARSZAWA: 21:43 | LONDYN 19:43 | NEW YORK 14:43 | TOKIO 04:43

Wodowanie specjalistycznej jednostki w stoczni Nauta

Dodano: 23 sty 2016, 11:03

22 stycznia w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Nauta zwodowany został częściowo wyposażony statek do obsługi farm wiatrowych (Service Offshore Vessel) zamówiony przez norweskiego klienta – Havyard Ship Technology. Dla stoczni Nauta jest to pierwsze wodowanie w tym roku.
Rok temu informowaliśmy o pozyskaniu kontraktu na tę jednostkę, a dziś statek spłynął z pochylni B1. Esvagt Njord powstał w szybkim tempie, warto też zaznaczyć, że równolegle trwały prace przy budowach innych jednostek – powiedziała Ewa Jagielska, która kieruje Działem Marketingu Nowych Budów w stoczni Nauta.
Esvagt Njord ma prawie 84 m długości i ponad 17 m szerokości, a jego zanurzenie wynosi 7,7 m. Statek będzie pracował przy obsłudze farmy Dudgeon u wybrzeży Norfolk w Wielkiej Brytanii. Na jego pokładzie zakwaterowanie znajdzie załoga zajmująca się serwisowaniem i konserwacją wież wiatrowych.
Dziób o charakterystycznym kształcie umożliwi jednostce operowanie zarówno na wodach spokojnych, jak i wzburzonych. Natomiast dzięki rufie z dwiema płetwami dennymi, kadłub i śruby napędowe zyskają większą wydajność. Zastosowane rozwiązania umożliwią zapewnienie taniego i przyjaznego środowisku połączenia pomiędzy farmą wiatrową, a bazą techniczną na lądzie.
Operatorem jednostki będzie ESVAGT – dostawca usług związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na morzu. Firma dysponuje flotą 43 nowoczesnych jednostek pomocniczych, a kolejnych 5 statków jest w trakcie budowy.
Esvagt Njord jest drugim statkiem pomocniczym wybudowanym przez stocznię Nauta, w 2014 stocznia zwodowała jednostkę SIEM Symphony przeznaczoną do obsługi platform wiertniczych. W tej chwili Nauta ma zakontraktowanych 8 statków, a 4 z nich zostaną zwodowane jeszcze w tym roku. Od momentu uruchomienia Zakładu Nowych Budów w Gdańsku, Nauta zwodowała już 8 statków. W portfolio stoczni znajdują sejnery rybackie, jednostki do obsługi sektora offshore oraz statki naukowo-badawcze. Zróżnicowana oferta pozwala utrzymywać silną pozycję na rynku nowych budów i kierować ofertę do szerszej grupy klientów.
IMG_5653
IMG_5687

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-03-31

1 EUR - 4,6755 1 USD - 4,2934
1 CHF - 4,6856 1 GBP - 5,3107

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin