Dodano: 25 lut 2022, 8:41
Kołobrzeg ze względu na swoje położenie od wieków stanowił ważny ośrodek handlowy. Podczas II wojny światowej port w Kołobrzegu był niemiecką bazą morską a od 1945 roku pełnił rolę punktu ewakuacyjnego. Od 2016 roku Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prowadzi systematyczne badania pod kątem lokalizacji i ewidencji podwodnych stanowisk wrakowych.
W 2016 i 2017 roku w ramach akcji ,,Wraki Kołobrzegu” ekipa Muzeum Oręża Polskiego prowadziła badania wraku niemieckiego promu desantowego F 193. Jednostka zatonęła w 1945 roku pod Kołobrzegiem prawdopodobnie w wyniku eksplozji miny. Podczas prowadzonych prac zostały zlokalizowane, zidentyfikowane, a następnie wydobyte liczne eksponaty militarne.
W 2017 roku z wraku niemieckiego promu wydobyto 75 mm uniwersalną armatę Schneidera wzór 1897 (produkcji francuskiej). Armata pochodzi z roku 1917 i posiada numer seryjny 11712 widoczny na zamku i obsadzie armaty oraz bicia zakładów zbrojeniowych Puteaux pod Paryżem. Na pochodzenie działa wskazuje fakt: niemiecka instrukcja obsługi promów z 1943 roku, gdzie w wykazie uzbrojenia wyszczególnione jest 75 mm armata wz.97 (Polska). W tym samym roku z wraku wydobyto morską podstawę do działka Oerlikon, która waży około 500 kg i posiada oznaczenia „OERLIKON 2 cm Flak 29” oraz numer 1908.
W 2018 r. ekipa Muzeum wydobyła z wraku niemieckiego promu nietypową osłonę 75 mm armaty Schneider wz.97. Osłona sama w sobie okazała się dużym zaskoczeniem (nie jest znana w takiej formie z żadnych zdjęć), co może świadczyć o tzw. ,,frontowej” modyfikacji, dokonanej poza fabryką: w małym warsztacie lub stoczni, czyniąc ją tym samym unikalnym rarytasem. W tym samym roku wydobyto uszkodzone, ale kompletne niemieckie działko przeciwlotnicze Oerlikon.
To wszystko potwierdza, że silna eksplozja zatopiła jednostkę. Wydobyta kolejna morska podstawa posiada oznaczenia „OERLIKON 2 cm Flak 29”, numer 2011 oraz waży z działkiem około 550 kg.
Działko (automatyczne) zostało zaprojektowane w roku 1914 przez Niemca, Reinholda Beckera. Było szeroko stosowane podczas pierwszej oraz drugiej wojny światowej. W zmodyfikowanej formie używane jest do dzisiaj np. Amerykanie montowali je na monitorach rzecznych podczas wojny w Wietnamie.
Militarne zabytki techniki morskiej po wydobyciu zostały wstępnie wyremontowane i były prezentowane w Kołobrzeskim Skansenie Morskim. Obecnie, po przeprowadzeniu konserwacji przez firmę Skorpion, trafiły pod dach i są udostępnione dla zwiedzających na Sali Techniki w oddziale Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Gierczak 5.
Akcja ,,Wraki Kołobrzegu” odbywała się w latach 2017/2018 pod patronatem: Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz
Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego.
APEL
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zaprasza do współpracy wszystkie osoby posiadające informacje o zabytkach techniki morskiej, które powinny znaleźć się w polskich muzeach. Prosimy o kontakt: email alekost@wp.pl , tel. 601402400