WARSZAWA: 00:49 | LONDYN 22:49 | NEW YORK 17:49 | TOKIO 07:49

Wspólne szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Morskiego Oddziału SG Finlandii

Dodano: 08 cze 2015, 14:41

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Morskiego Oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach od 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej i najnowszego patrolowca fińskiej Straży Granicznej „Turva”, który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Funkcjonariusze pododdziałów specjalnych MOSG i SG Finlandii Zatoki Fińskiej trenowali praktyczne działania w prowadzeniu i zatrzymywaniu pojazdów, na strzelnicy doskonalili umiejętności strzeleckie, a w porcie na Westerplatte abordaż na jednostki pływające z wykorzystaniem śmigłowca SG, łodzi bojowych i jednostki pływającej fińskiej SG „Turva”.

Okręt Straży Granicznej Finlandii „Turva” jest nowoczesnym patrolowcem napędzanym olejem napędowym i ciekłym gazem LNG. Ma 2165 ton wyporności, blisko 100 metrów długości, przeszło 17 metrów szerokości, posiada „rozkładane” lądowisko dla śmigłowców. Jego stała załoga składa się z 42 osób, ale na swój pokład, w razie konieczności, może przyjąć nawet 400 osób. Jest przeznaczona do prowadzenia na morzu operacji związanych z nadzorem szlaków komunikacyjnych, akcji poszukiwawczo-ratowniczych, gaśniczych, usuwania zanieczyszczeń morskich, badań oceanograficznych, może nawet poszukiwać bogactw naturalnych. W związku z tym, że ten pełnomorski okręt jest w stanie operować w morzu przez ponad trzysta dni w roku, konstruktorzy zadbali o komfort służby dla funkcjonariuszy. „Turva” ma obszerne, wygodne kabiny, siłownię, stały dostęp do Internetu, a nawet dwie sauny.

Początek współpracy w prowadzeniu szkoleń z działań specjalnych pomiędzy polską Strażą Graniczną a Strażą Graniczną Finlandii datuje się na 2008 rok. Fińscy funkcjonariusze SG z pierwszą kilkudniową wizytą w MOSG przebywali na przełomie września i października 2009 roku. Odtąd każdego roku konsekwentnie realizowane są przez MOSG systemowe działania treningowe grup specjalnych polskiej i fińskiej Straży Granicznej. Ich efektem jest już 7 lat wspólnych treningów, wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk z zakresu prowadzenia działań specjalnych w środowisku morskim.
2
1
3
4
Źródło: Morski Oddział Straży Granicznej

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-09-26

1 EUR - 4,6077 1 USD - 4,3485
1 CHF - 4,7657 1 GBP - 5,2980

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin