WARSZAWA: 04:55 | LONDYN 02:55 | NEW YORK 21:55 | TOKIO 11:55

Współpraca Polsko-Norweska

Dodano: 09 gru 2016, 7:58

W ramach cyklu konferencji ReForum.eu w dniu 5 grudnia br. odbyło się w Gdańsku na Wydziale Neofilologicznym UG spotkanie nt. ENERGETYKA, TECHNOLOGIE MORSKIE I BEZPIECZEŃSTWO.
Konferencja rozpoczęła się prezentacją fundacji Pantarey i programu operacyjnego NorgePolonia, w ramach którego rozwijana jest współpraca między Polską a Norwegią. Projekt ReNorge na 2017 rok i lata następne zakłada rozwijanie kontaktów bilateralnych w biznesu i nauki w obszarach dotyczących szeroko pojmowanej energetyki, technologii morskich i bezpieczeństwa – wyjaśniał Michał Specjalski, wiceprezes fundacji Pantarey.
Norweski punkt widzenia na temat militarnej aktywności Rosji oraz jej wpływie na sytuację w Europie Wschodniej i regionach mórz: Barentsa, Bałtyku oraz Morza Czarnego zaprezentował Tor Bukkvoll z Instytutu Badań nad Obronnością przy norweskim MON. Aktualną sytuację w norweskim przemyśle offshore ropy i gazu oraz prognozę zmian na rynku i zakres podjętych działań strategicznych zaprezentował Georg Oftendal, starszy ekspert ds. morskich i energetycznych, były doradca Norweskiego Stowarzyszenia Posiadaczy Statków oraz Norweskiego Stowarzyszenia Producentów Ropy.
W trakcie ciekawej dyskusji panelowej dyskutowano o bezpieczeństwie w regionie Morza Północnego i Bałtyckiego. Aspekty militarne omawiali Tor Bukkvoll oraz kmdr prof. Grzegorz Krasnodębski z Akademii Marynarki Wojennej, a problematykę bezpieczeństwa energetycznego Krzysztof Szymichowski, Szef operacji morskich terminalu ropy naftowej w Naftoport Sp. z o.o., ekspert Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem.
Na temat bezpieczeństwa energetycznego krajów bałtyckich ze szczególnym uwzględnieniem Litwy mówił następnie Marcin Furdyna, Redaktor Prowadzący portalu geopoliti.org, Kierownik Projektów Fundacji Pantarey, a o wykorzystaniu dronów w monitorowaniu sieci energetycznych mówiła Pani Justyna Zdanowska z Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa. Konferencja zakończyła się prezentacją firm i partnerskich instytucji naukowo-badawczych.
Następnego dnia przedstawiciele fundacji Panatrey i zarządu Polskiego Klastra Morskiego spotkali się w celu omówienia płaszczyzn współpracy. Ustalono, że Polski Klaster Morski będzie wspólnie z Pantarey wspierał pozycjonowanie polskich firm na rynku norweskim.
Członków Polskiego Klastra Morskiego zainteresowanych współpracą biznesową, badawczą i naukową prosimy o kontakt z zarządem Polskiego Klastra Morskiego.
gda-pantarey-norwegia-spotk-z-zarz-pol-klastra-morskiego
Polski Klaster Morski

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin