WARSZAWA: 12:36 | LONDYN 10:36 | NEW YORK 05:36 | TOKIO 19:36

Wyprawa Narwik 2015

Dodano: 26 lut 2015, 7:36

30 maja 2015 R., wyruszy ze Szczecina na jachcie „Stary” młodzieżowa Wyprawa Narwik 2015. Informujemy, że trwa nabór do załogi, informacje można znaleźć na stronie Centrum Żeglarskiego w Szczecinie: http://centrumzeglarskie.pl/aktualnosci/1023-wyprawa-narwik-2015-prelekcja-i-rekrutacja.html

Wyprawa Narwik 2015 jest rejsem edukacyjnym zorganizowanym w ramach Szczecińskiego Programu Edukacyjnego Rejsy Odkrywcy dla uczczenia 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim. To wyprawa szczecińskiej młodzieży na daleką Północ, za koło polarne, do Archipelagu Svalbard, na wyspę Spitsbergen i Polskiej Stacji Polarnej Horsund. Jej głównym celem będzie norweskie miasto Narwik, gdzie w 1940 roku walczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. W roku 2015 mija 75. rocznica walk o Narwik i zatonięcia w jego pobliżu ORP „GROM”.

Młodzi żeglarze ze Szczecina wyruszą śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”. W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały o wolność Norwegii. Podczas tego rejsu jachty, po raz pierwszy w dziejach polskiego żeglarstwa przekroczyły koło polarne. W 2015 roku mija 58 lat od tego niezwykłego rejsu polskich żaglowców do Narwiku.

Wyprawa Narwik 2015 jest rejsem szkoleniowo-stażowym z programem historycznym, przyrodniczym, fotograficznym, geologicznym. W trakcie rejsu uczestnicy poznają przyrodę Danii i Norwegii, w tym popłyną przez niezwykłe fiordy, dopłyną do Lofotów, Wyspy Niedźwiedziej, Spitsbergenu i innych wysp archipelagu Svalbard. Żeglować będą przez Morze Bałtyckie, Atlantyk (Morze Północne, Morze Norweskie, Morze Barentsa), Ocean Arktyczny.

Wyprawę poprowadzi kapitan – Maciej Krzeptowski

Jej współorganizatorem jest JK AZS, a patronat Honorowy objął Prezydent Szczecina. Rejsowi patronuje także: Prezydent Świnoujścia, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Yacht Klubu Polski w Szczecinie, Bractwo Wybrzeża, Rotary Club Szczecin, Polska Fundacja Morska, Yacht Klub Rzeczypospolitej Polskiej w Świnoujściu. Patronat medialny objęły: „Kurier Szczeciński”, „Tygodnik Podhalański”, miesięcznik „Żagle”, portal żeglarski Sailportal.pl, Polskie Radio Szczecin, TVP Szczecin.
mapa Wyprawa Narvik 2015 TEN odchudzona