WARSZAWA: 03:06 | LONDYN 01:06 | NEW YORK 20:06 | TOKIO 10:06

Wysyłka gigantycznych spudcanów

Dodano: 25 lut 2018, 22:01

W Energomontażu-Północ Gdynia dobiegła końca realizacja kolejnego, prestiżowego projektu. 22 lutego odbył się załadunek konstrukcji przeznaczonych na jednostkę typu jack-up. Jest to jednostka do instalacji fundamentów pod farmy wiatrowe, która po trwającej modyfikacji zyska najmocniejszy i największy dźwig w swojej klasie.
W ramach projektu w EPG wykonane zostały cztery spudcany, czyli konstrukcje, które zostaną zamontowane na dolnej części nóg, by zapewnić mu stabilność podczas pracy. Wspomniane konstrukcje w najszerszym miejscu posiadają 13 m średnicy, a ich łączna waga wynosi ponad 1 400ton.
Spudcany z zewnątrz wyglądają niepozornie, jednakże są to konstrukcje, które będą poddawane olbrzymim siłom, ponieważ będzie na nich spoczywał cały statek. Wewnątrz spudcanów zainstalowanych jest olbrzymia ilość grubych blach usztywniających, przez co w środku znajduje się bardzo dużo ciasnych przestrzeni – mówi Adam Bubacz, kierownik projektu. Aby móc pospawać ze sobą wewnętrzne blachy, styki należało podgrzać do wysokich temperatur.

Złącza pomiędzy centralną rurą o grubości ścianki 100 mm a dochodzącymi blachami musiały być podgrzane do minimum 180 stopni Celsjusza.
Wykonane elementy zostały za pomocą dźwigów zamontowanych na jednostce Heavy Lift, zostały załadowane i popłynęły do stoczni, gdzie owa jednostka typu jack-up przechodzi kompleksową przebudowę. Dzięki modernizacji i nowemu wyposażeniu statek będzie w stanie instalować jeszcze większe fundamenty i turbiny niż dotychczas. Jednostka będzie pracowała na farmach takich jak Norther i Borssele 2 i 3, ma być gotowa do pracy na wiosnę przyszłego roku.
Energomontaż-Północ Gdynia po raz kolejny miał okazję uczestniczyć w prestiżowym projekcie, który plasuje spółkę wśród istotnych graczy na rynku. Był to także już kolejny projekt z dziedziny morskiej energetyki wiatrowej. Na początku tego roku spółka dostarczyła platformy zewnętrzne, które przeznaczone były do budowy farmy Arkona powstającej na Bałtyku. W poprzednich latach Energomontaż uczestniczył w produkcji elementów na farmy London Array, Rodstand, Walney, Gwynt y Mor, Baltic 2 oraz Butendiek. Liczne realizacje pozwalają spółce zdobyć doświadczenie, które z powodzeniem może zostać wykorzystane w przyszłości, w szczególności w przypadku budowy farmy wiatrowej w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin