WARSZAWA: 10:39 | LONDYN 08:39 | NEW YORK 03:39 | TOKIO 17:39

XI Sympozjum Transportowo-Logistyczne Sea Point w Szczecinie /zdjęcia/

Dodano: 23 lis 2017, 22:22

Przez dwa dni (23-24 listopada) w Akademii Morskiej w Szczecinie trwać będzie sympozjum Sea Point. To już jedenasta edycja tego ciekawego i co bardzo ważne, organizowanego przez studentów szczecińskiej uczelni morskiej, wydarzenia. Głównymi organizatorami są członkowie Koła Naukowego Logistyki i Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie. Właśnie o zaangażowaniu studentów mówiła w swoim wystąpieniu Agnieszka Deja, Prorektor ds. Nauczania Akademii Morskiej w Szczecinie.
– Bardzo się cieszę, że organizatorami konferencji są studenci, a uczelnia może wspierać tę ciekawą i mającą już swoją tradycję inicjatywę. Jest mi niezmiernie miło, że na sali są także pracodawcy, przedstawiciele firm, w których nasi absolwenci będą mogli odbywać staże zawodowe, a w przyszłości być może także pracować. Takie połączenie nauki z biznesem jest niezwykle inspirujące i z pewnością stanowi dodatkową wartość dzisiejszej konferencji – powiedziała Agnieszka Deja.
– Konferencja Sea Point odbywa się po raz jedenasty. To świadczy o tym, że takie spotkania są potrzebne, a samo wydarzenie stało się już pewną tradycją. Gratuluję studentom wytrwałości, a pracownikom naukowym uczelni gratuluję umiejętności zachęcania młodzieży do aktywności, do prezentowania swoich dokonań na szerokim forum. Uczniów szkół średnich, którzy są gośćmi konferencji, zachęcam do podjęcia studiów na Akademii Morskiej na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu, bo oprócz zdobywania wiedzy dzieją się u nas interesujące wydarzenia, a w przyszłości będzie jeszcze ciekawiej – powiedział oficjalnie otwierając konferencję Stanisław Iwan, dziekan Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie.
Tegoroczna edycja podzielona została na trzy główne bloki tematyczne: Nowoczesne magazyny i centra logistyczne, Składowanie i przeładunki w portach morskich oraz Nowoczesne rozwiązania w logistyce.
Wykład wprowadzający wygłosił Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, który przypomniał, że Szczecin jest na siódmym miejscu pod względem liczby mieszkańców, a położenie miasta jest bardzo interesujące dla inwestorów, w tym także dla firm logistycznych.
O aktualnej sytuacji i planach rozwojowych portów w Szczecinie i Świnoujściu bardzo ciekawie mówił Juliusz Grabowski, kierownik Działu Handlowego i Obsługi Inwestora w Zarządzie Morskich Szczecin i Świnoujście SA. Porty w Szczecinie i Świnoujściu stają się coraz bardziej uniwersalne. Jeszcze kilkanaście lat temu w obrotach portowych bardzo wyraźnie dominowały towary masowe, dziś stanowią one około połowy przeładunków, pozostała część to drobnica, w tym drobnica promowa oraz szeroka paleta innych ładunków, wśród których ważne miejsce zajmują przeładunki LNG realizowane w terminalu w Świnoujściu.
– Niezwykle ważna dla portu w Szczecinie jest realizacja programu „12,5 metra dla Szczecina”, którego celem jest pogłębienie toru wodnego, prowadzącego do portu w Szczecinie, do głębokości technicznej 12,5 metra, co pozwoli na obsługę w porcie w Szczecinie znacznie większych jednostek niż dotychczas. Bardzo istotne dla rozwoju portu w Świnoujściu są plany związane z budową terminalu kontenerowego – powiedział Juliusz Grabowski
Konferencja Sea Point po raz kolejny udowodniła, jak bardzo potrzebna jest otwarta dyskusja na temat rozwoju branży TSL w naszym regionie i jak wiele świeżości i nowego spojrzenia wnoszą do tej dyskusji studenci szczecińskich uczelni. Warto zauważyć, że oprócz studentów szczecińskiej Akademii Morskiej referaty wygłosili także studenci Uniwersytetu Szczecińskiego. O innowacyjnych, autonomicznych rozwiązaniach przeładunkowych mówiła Natalia Szwedun, własnie z Uniwersytetu Szczecińskiego.
W drugim dniu konferencji uczestnicy odwiedzą szczeciński port, co będzie doskonałą okazją do konfrontacji teorii z praktyką.