WARSZAWA: 14:28 | LONDYN 12:28 | NEW YORK 07:28 | TOKIO 21:28

Yara rozpocznie eksploatację pierwszego na świecie w pełni bezemisyjnego kontenerowca

Dodano: 23 lis 2021, 9:45

Pierwszy na świecie elektryczny kontenerowiec – Yara Birkeland – odbył dziewiczy rejs po fiordzie Oslo. Na pokładzie statku podróżowali premier Norwegii i dyrektor norweskiego giganta chemicznego Yara.
-Jesteśmy dumni, że możemy zaprezentować pierwszy na świecie w pełni elektryczny kontenerowiec. Ograniczy to 1000 ton emisji CO2 i zastąpi 40 000 przejazdów ciężarówkami z silnikiem diesla rocznie – powiedział Svein Tore Holsether, dyrektor generalny Yara.
Yara Birkeland, to jednostka opracowana we współpracy z Kongsberg Group. Statek został zbudowany przez VARD przy wsparciu finansowym firmy Enova i będzie eksploatowany komercyjnie od 2022 roku.
-Od dłuższego czasu czekaliśmy na ten dzień. Yara Birkeland będzie transportować nawóz mineralny między Porsgrunn a Brevik i przyczyni się do znacznego ograniczenia emisji podczas transportu. To doskonały przykład zielonej transformacji w praktyce i mamy nadzieję, że ten statek będzie początkiem nowego typu bezemisyjnych kontenerowców. Na świecie jest wiele miejsc z zatłoczonymi drogami, które skorzystają z takiego zaawansowanego technologicznie rozwiązania-stwierdził, szef koncernu Yara.

Yara

-Norwegia to wielki kraj oceaniczny i morski, a inne narody szukają w Norwegii ekologicznych rozwiązań na morzu. Yara Birkeland jest wynikiem wiedzy i doświadczenia, jakie posiadamy w norweskim klastrze morskim i przemyśle. Projekt pokazuje, w jaki sposób opracowaliśmy wiodącą na świecie innowację, która przyczynia się do zielonej transformacji i zapewnia ogromne możliwości eksportowe dla norweskiej technologii i przemysłu- mówi Geir Håøy, dyrektor generalny Kongsberg Group.
-W drodze do społeczeństwa niskoemisyjnego emisje z transportu muszą spaść prawie do zera. Aby to osiągnąć, potrzebujemy projektów, które mogą zmienić rynek – projektów, które mają potencjał, by utorować drogę innym i przyspieszyć tempo zmian. Wierzymy, że właśnie to zrobi pierwszy na świecie autonomiczny i całkowicie elektryczny kontenerowiec, mówi Nils Kristian Nakstad, dyrektor generalny Enova.
Równolegle z budową Yara Birkeland, firma Yara zainicjowała rozwój ekologicznego amoniaku jako bezemisyjnego paliwa dla żeglugi poprzez nowo powstałą firmę Yara Clean Ammonia.