WARSZAWA: 17:35 | LONDYN 15:35 | NEW YORK 10:35 | TOKIO 00:35

YARA wybiera norweską stocznię VARD do budowy autonomicznego, elektrycznego kontenerowca

Dodano: 15 Sie 2018, 21:43

Norweski potentat chemiczny -firma YARA podpisała z norweską stocznią VARD umowę na budowę pierwszego na świecie autonomicznego, elektrycznego kontenerowca ” Yara Birkeland”. Stocznia dostarczy jednostkę odbiorcy na początku 2020 roku, a statek stopniowo przejdzie z operacji załogowej do całkowitej autonomiczności do 2022 roku.
W maju 2017 YARA i firma KONGSBERG ogłosiły partnerstwo w celu zbudowania pierwszego na świecie autonomicznego, elektrycznego kontenerowca. Teraz wybrano stocznię i rozpocznie się budowa.
-Statek taki jak Yara Birkeland nigdy wcześniej nie był budowany. Polegamy na współpracy z partnerami o najnowocześniejszej wiedzy. VARD łączy doświadczenie w budowie statków z innowacyjnością i dostarczy jednostkę która, pomoże nam obniżyć emisję NOx i CO2, co przyczyni się do ochrony naszej planety – mówi Svein Tore Holsether, prezes i dyrektor generalny YARA.
-Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani na partnera Yary w tym innowacyjnym i ekscytującym projekcie. Mamy wieloletnie doświadczenie w budowaniu najnowocześniejszych statków specjalistycznych. Jesteśmy podekscytowani faktem, że mamy możliwość zbudowania pierwszego na świecie autonomicznego i napędzanego elektrycznie kontenerowca. Z przyjemnością witamy Yarę i Kongsberga w VARD i cieszymy się na bliską współpracę ze wszystkimi zaangażowanymi stronami -powiedział Roy Reite, dyrektor generalny i dyrektor wykonawczy VARD.
Umowę podpisano w obecności premier Norwegii Erny Solberg.

-Jest to dobry przykład tego, jak norweski przemysł może współpracować w celu tworzenia nowych rozwiązań i zielonych miejsc pracy: YARA, KONGSBERG i VARD zbudowały swoją wiedzę na temat technologii, logistyki i budowy statków, mając ambicję wspólnego tworzenia zrównoważonych innowacji. Jestem dumna z tego, że rząd poparł rozwój Yara Birkeland poprzez ENOVA i przekazuję uczestnikom projektu moje najlepsze życzenia – powiedziała premier Solberg.

Projekt został zainicjowany w celu usprawnienia logistyki w zakładzie Yara’s Porsgrunn. Każdego dnia do przewiezienia produktów z fabryki Yara Porsgrunn do portów w Brevik i Larvik, z których firma dostarcza produkty do klientów na całym świecie, potrzeba ponad 100 podróży samochodów ciężarowych z silnikami wysokoprężnymi. Dzięki nowemu autonomicznemu kontenerowcowi YARA przenosi transport z drogi na morze, a tym samym redukuje emisję hałasu i pyłu, poprawia bezpieczeństwo na lokalnych drogach oraz redukuje emisję NOx i CO2.

Yara International ASA

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-03-05

1 EUR - 4,5793 1 USD - 3,8393
1 CHF - 4,1313 1 GBP - 5,3056

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin