Dodano: 22 wrz 2016, 9:29
W szwedzkim Ystad nastąpiło rozstrzygnięcie kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2016” organizowanego przez Polskie Radio Koszalin.
Jurorzy za najlepszy reportaż uznali „Tańczącego z orłami” autorstwa red. Hanny Bogoryji-Zakrzewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu PR Warszawa. To historia rybaka ze Stepnicy, który w okresie kryzysu w rybołówstwie uratował orła atakowanego przez mewy. Od tego zaczęła się jego przygoda z orłami, która doprowadziła do powstania firmy turystycznej. Nagroda została przyznana za intrygujący i ciekawie opowiedziany temat, któremu autorka nadała wymiar uniwersalny. Opowieść warto przenieść na ekran – przyznali jurorzy. Dodajmy, iż także przez internautów ten reportaż został najwyżej oceniony.
Druga nagroda przypadła red. Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za „Rejs śmierci”. Autorka nawiązuje do jednego z najtragiczniejszych epizodów w historii obozu koncentracyjnego Stutthof. Wycieńczeni więźniowie obozu pod koniec wojny barkami, w nieludzkich warunkach mieli dotrzeć do niemieckich portów nad Bałtykiem. Niemcy chcieli zatrzeć ślady zbrodniczej działalności obozu. Ewakuowano 5 tys. osób. ”Rejsu śmierci” nie przeżyła połowa ewakuowanych. Jurorzy docenili sposób ukazania dramatycznej i mało znanej historii II wojny światowej poprzez fascynujące losy jednostki.
Kapituła wyróżniła także reportaż „Przez życie bez kapci” Katarzyny Wolnik-Sayny z Radia Szczecin. To opowieść o wielkiej pasji i cenie jaką żeglarz uprawiający sport ekstremalny oraz jego rodzina płacą za realizację marzeń – zaznaczyli jurorzy.
Ogłaszając zwycięskie prace jurorzy zwrócili uwagę, iż nadesłane na konkurs reportaże prezentują bohaterów, dla których morze jest miejscem pracy, ale także wyzwaniem, przygodą, obszarem realizacji marzeń i aspiracji.
Pomysłodawcy i organizatorzy Konkurs podkreślają, iż jednym z celów tego wydarzenia jest właśnie zwrócenie uwagi na sprawy morza, historię regionu nadmorskiego oraz na związki i kontakty mieszkańców państw nadbałtyckich. Podobnie, jak w latach ubiegłych w konkursie uczestniczyli reportażyści radiowi z całego kraju. Na promie PŻB w Ystad odbyły się także warsztaty reportażu. Była też okazja do wymiany informacji dotyczących obszarów, którymi zajmuje się Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Dodajmy, iż Ministerstwo było współorganizatorem tegorocznej edycji. Resort objął także konkurs patronatem honorowym.
Biuro Prasowe MGMiŻŚ