WARSZAWA: 21:12 | LONDYN 19:12 | NEW YORK 14:12 | TOKIO 04:12

Z dna Bałtyku wydobyto 400-letni wrak statku

Dodano: 04 sie 2023, 15:43

Nurkowie z Lubeki wydobyli z dna południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego wrak 400-letniego statku, który leżał na głębokości około 11 metrów.
Wrak odkryto przypadkowo w lipcu 2022 roku, projekt jego wydobycia został sfinansowany ze środków mieszkańców Lubeki.
– Znaleźliśmy znacznie więcej niż się spodziewaliśmy i teraz wyciągamy wnioski dotyczące ładunku i wyposażenia tego statku – powiedział kierujący projektem, Felix Rösch.
Statek pochodzi prawdopodobnie z roku 1650 roku i sądząc po szczegółach konstrukcji został zbudowany w Holandii. W swoim ostatnim rejsie przed zatonięciem płynął prawdopodobnie ze Skandynawii do Lubeki. W 170 beczkach znajdował się używany powszechnie w budownictwie, tlenek wapnia.
Badacze sugerują, że woda, która przedostała się do beczek, mogła wywołać reakcję chemiczną, powodując intensywne wydzielanie się ciepła i w konsekwencji pożar. Ten sposób rozumowania zdają się potwierdzać czarne ślady na statku powstałe prawdopodobnie właśnie w wyniku pożaru.
Wydobyte elementy jednostki są przewożone do magazynu, gdzie poddawane będą szczegółowym oględzinom i katalogowane w dokumentacji. Wykonywane są także trójwymiarowe cyfrowe skany wszystkich wydobytych obiektów.
Jeśli hipoteza dotycząca przeszłości jednostki potwierdzi się, to będzie to pierwszy znaleziony na Bałtyku wrak hanzeatyckiego statku handlowego.
Zdjęć wraku nie udało mi się znaleźć, zamieszczam więc zdjęcia z Lubeki, które zrobiłem podczas pobytu w tym niezwykle ciekawym mieście.

Lubeka

Lubeck

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin