WARSZAWA: 15:53 | LONDYN 13:53 | NEW YORK 08:53 | TOKIO 22:53

Żagle wracają na morze

Dodano: 11 paź 2022, 8:37

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) poinformował, że wprowadził do eksploatacji pierwszy na świecie masowiec „Shofu Maru” wykorzystujący specjalny system napędu wiatrowego z twardym żaglem.
Statek zbudowała japońska stocznia Oshima Shipbuilding. 235-metrowy masowiec o nośności 98 671 DWT będzie przewoził węgiel z Australii, Indonezji i Ameryki Północnej do Japonii.
Wind Challenger to rozwiązanie stworzone przez Mitsui O.S.K. Lines i stocznię Oshima Shipbuilding. Głównym elementem systemu jest umieszczony na dziobie teleskopowy twardy żagiel, zbudowany z lekkich, ale bardzo wytrzymałych materiałów. Instalacja żagla pozwala na znaczące oszczędności zużycia paliwa, co przekłada się nie tylko na koszty eksploatacji statku, ale pozwala także na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.
Początki Wind Challenger sięgają 2009 roku, kiedy MOL i Uniwersytet w Tokio rozpoczęły prace nad wspólnym projektem, poszukującym rozwiązania dla statków handlowych, które umożliwiałoby redukcję emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Efektem tej współpracy jest właśnie system napędu zainstalowany na masowcu „Shofu Maru”.
Mitsui O.S.K. Lines zamierza zamówić następny statek wykorzystujący napęd żaglowy.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-23

1 EUR - 4,3326 1 USD - 4,0050
1 CHF - 4,5427 1 GBP - 5,0691

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin