WARSZAWA: 21:58 | LONDYN 19:58 | NEW YORK 14:58 | TOKIO 04:58

Zakończenie prac budowlanych na terminalu promowym w Świnoujściu

Dodano: 08 paź 2023, 10:16

Na terminalu promowym w Świnoujściu zakończyły się prace budowlane w ramach zadania pn. „Przystosowanie infrastruktury terminala promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego”. Inwestycja kosztowała 185 mln zł i teraz to właśnie w Świnoujściu znajduje się największy w Polsce morski terminal do obsługi transportu intermodalnego.

W ramach inwestycji stanowiska nr 5 i 6 połączono w jedno duże stanowisko promowe, którego linia cumownicza wynosi 294 metry, co pozwala na obsługę promów o długości do 270 metrów.
Rampa przeładunkowa została dostosowana do nowych warunków i ma obecnie 35 metrów szerokości i 180 ton nośności.
Przebudowano istniejącą i wykonano nową infrastrukturę techniczną na nabrzeżu i zapleczu (kanalizacja wód opadowych i sanitarna, sieć wodna, sieć wody pożarowej i sieć teletechniczna, zasilanie w energię elektryczną, oświetlenie, itd.).
Przebudowano także place manewrowo – postojowe, jak również wybudowano nowe, ze 170 miejscami postojowymi dla naczep, umożliwiające także obsługę ładunków intermodalnych.
Powstała też nowa estakada nad stacją kolejową Świnoujście, która skomunikuje zaplecze z terenem terminala. Koszt całej inwestycji wyniósł 185 milionów złotych.

– Dzisiaj stoimy na bramie, która prowadzi nas w świat ze Świnoujścia, które będzie odgrywać niezwykle istotną rolę w rozbudowie gospodarki morskiej. Nowe nabrzeże stanowi kluczowy element terminalu promowego, który z kolei obsługuje tzw. Route 65, a więc Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy. Korytarz ten w ostatnim czasie okazał się dominujący, jeśli chodzi o transport północ – południe, a przede wszystkim połączenie ze Skandynawią. W opinii niektórych ekspertów, to najbardziej intratna linia na świecie, ale na pewno jest to jedna z najbardziej intratnych linii w Europie, bo zainteresowanie tym kierunkiem transportowym zgłasza wiele firm – mówił na specjalnej konferencji prasowej w świnoujskim terminalu wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk.
Inwestycja w Świnoujściu realizowana była w bardzo trudnym okresie zerwania łańcuchów transportowych między Azją a Europą, skokowego wzrostu cen stali i wojny na Ukrainie. Mimo tych trudności wszystkie założenia udało się zrealizować.

– Dzięki bardzo dobrej współpracy z głównym wykonawcą – firmą Budimex oraz z podwykonawcami, udało się wszystko doprowadzić do szczęśliwego końca, który rozpoczyna nową jakość dla portu Świnoujście – mówił na konferencji prasowej prezes ZMPSiŚ SA, Krzysztof Urbaś.
Obecnie terminal promowy w Świnoujściu oferuje armatorom 7 km linii ładunkowej, obsługując 13 zawinięć na dobę. W ubiegłym roku liczba zawinięć wyniosła 3 387, a terminal obsłużył 1 097 535 pasażerów, 515 688 samochodów ciężarowych i naczep oraz 270 969 samochodów osobowych.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin