WARSZAWA: 22:21 | LONDYN 20:21 | NEW YORK 15:21 | TOKIO 05:21

Załadunek modułu mieszkalnego w MSR Gryfia

Dodano: 23 kw. 2015, 19:36

W dniach 18-21 kwietnia w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Świnoujściu odbył się załadunek pierwszego poziomu modułu mieszkalnego platformy Ivar Aasen. Konstrukcja trafi na pole wydobywcze na Morzu Północnym.
MSR Gryfia wykonała konstrukcję na zlecenie norweskiej firmy Apply Leirvik. Moduł o wadze 250 ton i wymiarach L:26 m, W:18, H:9 składa się z kilku pomieszczeń technicznych, których wyposażenie w przyszłości będą stanowić urządzenia do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji części mieszkalnej platformy. W ramach zlecenia stocznia wykonała prace stalowe, a także pokryła spód konstrukcji warstwą aluminium, a jej ściany i wnętrze trzema warstwami farby w celu uzyskania trwałej ochrony antykorozyjnej.
Gotowy moduł został załadowany za pomocą dźwigu Maja na specjalną barkę o wymiarach 91,5 x 27,5 m, na której ustawiono stalowe podpory o wadze 250 t, które w przyszłości będą stanowiły podstawę do transportu całego kilkukondygnacyjnego modułu mieszkalnego platformy Ivar Aasen.
Platforma Ivar Aasen będzie pracować na polu wydobywczym o tej samej nazwie, znajdującym się w północnej części Morza Północnego. Ropa w tym miejscu została odkryta w 2009 r., a rozpoczęcie wydobycia zaplanowano na IV kwartał roku 2016. Zasoby pola Ivar Aasen szacowane są na około 210 mln baryłek ropy.
Morska Stocznia Remontowa Gryfia ma już pewne osiągnięcia w zakresie produkcji offshore. Jest obecna w tej branży ponad 16 lat. Pierwszy kontrakt MSR Gryfii dotyczył budowy konstrukcji przeznaczonych na platformę wydobywczą na polu Asgard. Od tego czasu stocznia zrealizowała kilkadziesiąt projektów związanych z budową konstrukcji wyposażeniowych do platform wiertniczych, sekcji pokładów do platform czy konstrukcji ochronnych.
DSC_2454-1
DSC_2456DSC_2365