WARSZAWA: 14:50 | LONDYN 12:50 | NEW YORK 07:50 | TOKIO 21:50

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. na spotkaniu państw Inicjatywy Trójmorza

Dodano: 06 lip 2017, 21:08

Podczas odbywającego się w Warszawie spotkania państw Inicjatywy Trójmorza, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisze z Zarządem Portu Rijeka porozumienie o współpracy pomiędzy oboma portami.
W Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 7 lipca br. dokument podpiszą: prezes ZMPSiŚ SA Dariusz Słaboszewski oraz dyrektor wykonawczy Zarządu Portu Rijeka Marino Juretić.
Porozumienie zakłada poszerzenie dwustronnej współpracy pomiędzy portami w takich obszarach, jak transport morski i przemysł portowy oraz promocja i wymiana informacji handlowych. Przewiduje się wizyty studyjne specjalistów z obu portów ukierunkowane na wymianę dobrych praktyk i wzajemnych doświadczeń. Możliwe będzie także utworzenie dwustronnych zespołów eksperckich, które zajmą się wdrażaniem postanowień podpisanego aktu.
Porozumienie zwarto na okres dwóch lat z możliwością jego przedłużenia o kolejne lata.
Zespół portów Szczecin-Świnoujście łączy z chorwacką Rijeką korytarz transportowy Bałtyk-Adriatyk, którego nasze porty stanowią początkowy, a Rijeka końcowy element.
Podobnie, jak porty w Szczecinie i Świnoujściu, Rijeka jest portem uniwersalnym. W ostatnich latach obroty w tym porcie kształtują się na poziomie 9-13 mln ton, w tym przeładunki drobnicy 2,1-2,3 mln ton, masowe suche ok. 2 mln ton, masowe płynne ponad 6,5 mln ton, drewno prawie 400 tys. ton. Przeładunki kontenerów w 2015 roku osiągnęły poziom 200 tys. TEU i intensywnie rosną. Podobnie jak port w Świnoujściu, Rijeka posiada terminal promowy.
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim podpisane będzie także porozumienie o współpracy pomiędzy Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Morza, Transportu i Infrastruktury Republiki Chorwacji.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-23

1 EUR - 4,3326 1 USD - 4,0050
1 CHF - 4,5427 1 GBP - 5,0691

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin