WARSZAWA: 22:29 | LONDYN 20:29 | NEW YORK 15:29 | TOKIO 05:29

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg podsumował 2022 rok

Dodano: 30 sty 2023, 10:30

Port Kołobrzeg odnotował istotne wzrosty w występujących w Kołobrzegu funkcjach portowych, powracając już niemal do wyników z 2019 roku tj. przez pandemią covid-19. Pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę, niestabilnej sytuacji gospodarczej oraz kryzysu energetycznego osiągnięto zamierzone cele.
W ubiegłym roku w Porcie Handlowym przeładowano 170 tys. ton towarów i jest to wynik wpisujący się w tendencję rozwojową Portu Kołobrzeg.
Udział nowych ładunków w rocznym wolumenie wyniósł 46 %, z czego ziarno kukurydzy 42 % (przeładowano blisko 71 tysięcy ton tego zboża).
Na strukturę przeładunkową w 2022 roku składały się również takie ładunki jak drewno (30%), pellet (14%), ładunki typu agro (6,2%), kruszywo (5,7%) oraz pozostałe (2,1%). Dzięki staraniom Spółki związanym z aktywizacją wykorzystania infrastruktury kolejowej, możliwa była obsługa ładunków importowanych z Ukrainy pociągami. Z obszaru objętego działaniami wojennymi przez Port Kołobrzeg przeładowano m. in. kukurydzę, wysłodki buraczane, śrutę słonecznikową oraz żelazokrzem. Było to możliwe właśnie dzięki wykorzystaniu bocznicy kolejowej, która jest niewątpliwe jednym z największych atutów Portu Kołobrzeg.

Port Kołobrzeg

Port Kołobrzeg to nie tylko przeładunki. Jako miejscowość turystyczna, Kołobrzeg prężnie wykorzystuje działalność tzw. białej floty. Tutaj odnotowano wzrost liczby pasażerów na statkach żeglugi redowej w porównaniu do 2022 roku i osiągnięto wynik blisko 290 tysięcy pasażerów. Do dyspozycji pasażerów są jednostki wykonujące rejsy redowe, tj. Jantar, Pirat, Monika III, Viking, Santa Maria, Torpedowiec CZSZ-172, jednostki wędkarskie oraz Portowy Tramwaj Wodny. Port Jachtowy odwiedziły w 2022 roku 942 jachty, z czego 147 cumowało co najmniej przez 6 miesięcy.

Natomiast w Porcie Rybackim wyładowano ponad 24 tysiące ton ryb, dzięki czemu Port Kołobrzeg znalazł się na 2. miejscu w Polsce pod względem ilości przeładowanych ryb. W 2022 roku wyładowywano najwięcej ryb z gatunku dorsz, tobiasz, stornia, śledź i szprot, poza nimi w mniejszych ilościach przeładowywane były węgorz, makrela, łosoś i troć wędrowna.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin