WARSZAWA: 15:59 | LONDYN 13:59 | NEW YORK 08:59 | TOKIO 22:59

Zaślubiny z morzem i jubileusz 90-lecia Gdyni, Prezydent Andrzej Duda na wybrzeżowych obchodach

Dodano: 10 lut 2016, 19:24

10 lutego 1920 roku uroczyste Zaślubiny z morzem na brzegu zatoki w Pucku zakończyły przejmowanie przez odrodzoną Polskę niewielkiego dostępu do morza, wynoszącego 147 km. Kulminacyjnym momentem ceremonii było wrzucenie przez gen. Józefa Hallera w fale Bałtyku platynowego pierścienia ufundowanego przez polskich gdańszczan. Podczas uroczystości poświęcono banderę polską i wciągnięto ją na maszt na znak objęcia służby na Bałtyku przez polską marynarkę wojenną, która oddała 21 salw armatnich.
W rocznicę tego wydarzenia dziś na puckim rynku i w porcie odbyły się tradycyjne, uroczystości rocznicowe zorganizowane przez Ligę Morską i Rzeczną oraz władze samorządowe miasta i regionu. Udział w nich wziął prezydent RP Andrzej Duda, który został owacyjnie powitany przez mieszkańców Pucka. Prezydent przyjął meldunek od kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i w tamtejszej farze uczestniczył w uroczystej Mszy św. odprawionej przez metropolitę gdańskiego abpa Sławoja Leszka Głódzia.

23 września 1922 roku Sejm uchwalił ustawę „o budowie portu przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej”. Była to znamienna decyzja, której konsekwencją stał się  dynamiczny rozwój niewielkiej wsi wokół powstającego portu morskiego, a także wokół stoczni produkcyjnych i remontowych, żeglugi oraz wielu branż i firm z nimi współpracujących.
10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie, stając się dziś jednym głównych miast nierozłącznie związanych z polską gospodarką morską.
Dla upamiętnienia tego wydarzenia dziś w samo południe przedstawiciele gdyńskiego samorządu, urzędu prezydenta RP, przedsiębiorstw i instytucji oraz mieszkańców złożyli wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Marynarza Polskiego. Godzinę później przed gdyńskim Infoboxem uczestnicy obchodów wznieśli toast gorącą czekoladą. Następnie w Teatrze Muzycznym odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni. Przybył na nią również prezydent RP Andrzej Duda, który wygłosił okolicznościowe przemówienie, podkreślając wkład Gdyni w rozwój gospodarki morskiej. Podczas uroczystości tytuł honorowego obywatela miasta odebrał Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i były ambasador RP w Irlandii. Natomiast troje gdynian: pisarka Małgorzata Sokołowska, radca prawny Andrzej Boczek oraz ksiądz Edmund Wierzbowski otrzymało Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, będące wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania za zasługi dla rozwoju miasta i portu oraz za rozsławianie miasta w kraju i na świecie.
Program jubileuszowych uroczystości w Gdyni jest bardzo bogaty adresowany do najmłodszych i do dorosłych mieszkańców miasta. Przed południem w Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej zorganizowano konferencję pt. Między mitem a prawdą- poświęconą tożsamości kulturowo-cywilizacyjnej Gdyni. W Klubie Marynarki Wojennej odbył się wernisaż malarstwa  „Kamienice i okręty” Marka Koguta artysty amatora, malarza, rzeźbiarza i kolekcjonera, od ponad 40 lat uprawiającego szeroko pojętą sztukę, wielokrotnie nagrodzonego i wyróżnionego w Przeglądach Twórczości Ludzi Morza. Wieczorem w gdyńskiej Arenie odbył się mecz koszykówki kobiet Basket 90 Gdynia – JAS – FBG Zagłębie Sosnowiec.
Foto_Puck_2
Foto_Puck_1
Gdynia_2
Fot: Agencja KFP/Mateusz Ochocki, Port Gdynia, wikimedia.pl, trójmiasto.pl