WARSZAWA: 10:52 | LONDYN 08:52 | NEW YORK 03:52 | TOKIO 17:52

Zbudowana w polskiej stoczni jednostka Prinsesse Isabella ogłoszona statkiem roku w Danii

Dodano: 09 paź 2015, 7:21

Należący do Samsø Rederi prom Prinsesse Isabella otrzymał nagrodę dla duńskiego statku roku. Tegoroczny laureat plebiscytu został ogłoszony podczas trwającej w Kopenhadze imprezy Danish Maritime Fair.
Eksperci, którzy postanowili nagrodzić jednostkę tytułem duńskiego statku roku 2015, docenili jej innowacyjność oraz wysiłki, które zostały poczynione, by stała się jak najbardziej przyjazna środowisku.
„Isabella jest dobrym przykładem statku, który został zaprojektowany w szerszym kontekście – w tym wypadku również jako przejaw ekologicznych ambicji całej społeczności” – powiedział Martin Uhlenfeldt, który argumentował wybór w imieniu jury.
Prom Prinsesse Isabella był do niedawna znany jako Samsø. Jego nazwa, ku niezadowoleniu wielu mieszkańców wyspy Samsø, została zmieniona w czerwcu br. Statek został zbudowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Zasilana paliwem LNG jednostka może zabrać na pokład 600 pasażerów oraz 160 pojazdów osobowych i 16 ciężarowych. Trafiła ona do Samsø Rederi na początku tego roku.
Wśród nominowanych, oprócz nagrodzonej Prinsesse Isabella, znalazł się w tym roku m.in. Berlin (nowa jednostka, która wkrótce zasili flotę Scandlines).
W poprzedniej edycji tych nagród statkiem roku wybrany został nowoczesny i zasilany LNG prom Bergensfjord (nazwano go statkiem roku w Danii, choć należy do norweskiego operatora). Co ciekawe, należący do Fjord Line prom także został zbudowany w Gdańsku. Na co dzień jednostka ta obsługuje połączenia z duńskiego Hirtshals. Po zmianie regulaminu, od tego roku o nagrodę mogą się ubiegać jedynie statki, które należą do duńskich armatorów bądź są czarterowane przez duńskie przedsiębiorstwa żeglugowe.
51fccc7d7519fea84c85898572d90843_M
Źródło: PromySkat