WARSZAWA: 03:27 | LONDYN 01:27 | NEW YORK 20:27 | TOKIO 10:27

Żegluga łączy we Wrocławiu. Pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja o żegludze śródlądowej

Dodano: 23 kw. 2018, 7:31

W dniach 18-19 kwietnia we Wrocławiu odbyła się pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja poświęcona tematowi żeglugi śródlądowej. Organizatorami tego wydarzenia było Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz działająca w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych Europejska Komisja Gospodarcza.
Na konferencję do Wrocławia przybyło ponad 400 gości z całego świata, ministrów, rządowych doradców, szefów komisji rzecznych, przedstawicieli administracji, przedsiębiorców oraz organizacji i ludzi zajmujących się tematem żeglugi śródlądowej.
Oprócz gospodarzy: Ministra Marka Gróbarczyka oraz Zastępcy Sekretarza Wykonawczego UNECE, wśród obecnych gości byli m.in. przedstawiciel unijnego komisarza ds. transportu Magda Kopczyńska, minister ds. morskich Portugalii Ana Paula Mendes Vitorino, minister transportu i komunikacji Białorusi Anatoly Sivak, minister infrastruktury Ukrainy Andriy Galushchak, główny inżynier w ministerstwie transportu Chin Jiang Mingbao, wiceminister transportu Rosji Sergey Aristov, wiceminister transportu Tajlandii Pailin Chuchottaworn oraz wiceminister morza, transportu i infrastruktury Chorwacji Josip Bilaver.
Dwa dni konferencji zostały podzielone na panele tematyczne dotyczące takich tematów jak: zrównoważony rozwój śródlądowych dróg wodnych, doświadczenia komisji rzecznych nt. transportu wodnego, obecne inwestycje żeglugowe na świecie, kierunki rozwoju i nowe technologie w żegludze śródlądowej, praca i edukacja, żegluga śródlądowa jako ekologiczny rodzaj transportu oraz rozwiązania prawne stosowane na świecie dla ułatwienia prowadzenia żeglugi śródlądowej.

Minister Marek Gróbarczyk w swoim inauguracyjnym przemówieniu przypomniał, że przez Polskę przebiegają aż trzy międzynarodowe drogi wodne: E-30, łącząca Morze Bałtyckie z Dunajem, E-40 łącząca Bałtyk z Morzem Czarnym oraz E-70 łącząca belgijski port Antwerpia z litewskim portem Kłajpeda. – Polska leży w środku Europy, a drogi wodne to arterie łączące zaplecza portów. Priorytetem naszego rządu jest udrożnić te arterie i sprawić, żeby potoki towarów regularnie przepływały przez polskie drogi wodne, tak na Zachód, jak i przez Morze Czarne na Wschód naszego kontynentu – mówił szef MGMiŻŚ.
– W temacie żeglugi czerpiemy także doświadczenia z innych państw, gdzie od wielu lat żeglugę śródlądową wykorzystuje się jako element transportu multimodalnego. Warto zdać sobie sprawę, że dzięki Wiśle i Odrze Polska też ma taką możliwość. Użeglowienie polskich rzek to zadanie na kilka lat, jednak działania podejmujemy już teraz, a od naszych partnerów uczymy się na bieżąco – wyjaśniał minister Gróbarczyk.
Ministrowie i szefowie komisji rzecznych obecni na konferencji we Wrocławiu podpisali ministerialną deklarację o wspieraniu rozwoju żeglugi śródlądowej na świecie. Deklaracja określa szereg strategicznych działań, które zobowiązują sygnatariuszy do poprawy żeglugi śródlądowej na całym świecie i do wspierania zrównoważonego rozwoju tego rodzaju transportu.

Tekst i foto: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin