WARSZAWA: 09:50 | LONDYN 07:50 | NEW YORK 02:50 | TOKIO 16:50

Już wkrótce ruszą prace nad pierwszym na świecie promem napędzanym wodorem

Dodano: 26 Cze 2018, 22:35

Już wiadomo, gdzie zbudowany zostanie pierwszy na świecie prom napędzany wodorem. Jednostka taka powstanie w stoczni Ferguson Shipbuilder w Szkocji. To te zakłady zostały także liderem konsorcjum odpowiedzialnego za ten przyszłościowy projekt.
Coraz większy nacisk, który kładzie się na ekologiczne rozwiązania, prowadzi też do pojawiania się kolejnych innowacji, gdy chodzi o rynek promów. Jednym z rozwiązań, o których mówi się coraz głośniej, są promy napędzane wodorem. Wiadomo już, że pierwsza taka jednostka zostanie zbudowana w Szkocji.
Planowany statek będzie promem pasażersko-samochodowym. Jego budowa pochłonie 12,6 miliona euro, ale jednostka, która powstanie w ramach programu HySeas III, może liczyć na dofinansowanie ze środków europejskich. Unijna dotacja przyznana w ramach programu Horizon 2020 wyniesie 9,3 miliona euro.
Wiadomo już, gdzie będzie pływał nowy statek po zakończeniu prac. Ujawniono, że będzie działać w Szkocji, gdzie ma obsługiwać połączenia na Orkady (położony na północ od wybrzeży Szkocji archipelag).
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ro-pax zostanie zbudowany do 2020 r. Pierwsze prace ruszyć mają już 1 lipca. Wśród podmiotów zaangażowanych w projekt, poza stocznią Ferguson, znajdują się m.in. Uniwersytet St Andrews, Ballard Power Systems Europe (Dania), McPhy (Francja) czy Aerospace Centre DLR (Niemcy).

PromySkat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2019-05-20

1 EUR - 4,2995 1 USD - 3,8543
1 CHF - 3,8189 1 GBP - 4,9117

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin