WARSZAWA: 05:13 | LONDYN 03:13 | NEW YORK 22:13 | TOKIO 12:13

Młodzieżowa wyprawa Narvik 2015

Dodano: 25 Mar 2015, 23:10

30 maja 2015 r. na jachcie „Stary” wyruszy młodzieżowa wyprawa do Narviku. Wyprawa Narvik 2015 to rejs edukacyjny, zorganizowany w ramach Szczecińskiego Programu Edukacyjnego Rejsy Odkrywcy, dla uczczenia 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim. Szczegóły rejsu organizatorzy przedstawili na dzisiejszej konferencji prasowej.
Młodzi żeglarze ze Szczecina wyruszą śladem wyprawy żaglowców: „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”, które w 1957 roku wypłynęły ze Szczecina do Narviku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały o wolność Norwegii. To właśnie podczas tamtego pamiętnego rejsu po raz pierwszy w dziejach polskiego żeglarstwa jachty przekroczyły koło polarne. W tym roku mija 58 lat od tego niezwykłego wydarzenia. Tegoroczna wyprawa jest rejsem szkoleniowym z programami: historycznym, przyrodniczym, geologicznym i fotograficznym. Podczas rejsu uczestnicy poznają przyrodę Danii i Norwegii, przepłyną przez niezwykłe, orzekające fiordy, dopłyną do Lofotów, Wyspy Niedźwiedziej, Spitsbergenu i innych wysp archipelagu Svalbard.
22 uczniów szczecińskich szkół żeglować będzie przez Morze Bałtyckie, Morze Północne, Morze Norweskie, Morze Barentsa i Ocean Arktyczny. Wyprawę poprowadzi kapitan Maciej Krzeptowski.
Rejs odbywać się będzie w pięciu etapach:
I etap: Szczecin – Kopenhaga – Skagen
II etap: Skagen – Bergen
III etap: Bergen – Narvik
IV etap: Narvik – Wyspa Niedźwiedzia – Spitsbergen – Bergen
V etap: Bergen – Kopenhaga – Szczecin
-Jest to wyprawa nadzwyczajna z wielu względów: w wymiarze edukacji morskiej, ale także w wymiarze edukacji historycznej. Dopłyniemy do Narviku, gdzie w 1940 roku walczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. W roku 2015 mija 75 lat od tamtych wydarzeń – mówi kapitan Krzeptowski.
Wyprawa odbywać się będzie pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2020-05-29

1 EUR - 4,4503 1 USD - 4,0031
1 CHF - 4,1621 1 GBP - 4,9213

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin