WARSZAWA: 21:59 | LONDYN 19:59 | NEW YORK 14:59 | TOKIO 04:59

M/s „Polesie” uratował francuskich żeglarzy

Dodano: 03 Lut 2015, 17:55

Statek Polskiej Żeglugi Morskiej m/s „Polesie”, na środku Atlantyku, uratował załogę francuskiego jachtu „Zinzolin” (typ – Pogo 8,50). Rozbitkami okazali się obywatele francuscy Benoit Amalric oraz Eric Mezieres. Żeglarze brali udział w regatach Transquadra na trasie z Madery na Martynikę.

Będący w podróży z Europy do brazylijskiego portu Vila do Conde m/s „Polesie”, pod dowództwem kpt. ż. w. Mirosława Kieliszczyka, odebrał wiadomość z francuskiej stacji ratownictwa morskiego Gris-Nez o aktywowaniu się radiopławy EPIRB w okolicach przebywania polskiego statku. Radiopława EPIRB wypływa automatycznie na powierzchnię po zatonięciu statku, podając swoje współrzędne lub jest aktywowana „ręcznie” przez członków załogi jako sposób wezwania pomocy.
M/s „Polesie” zmienił kurs, zwiększył prędkość i udał się w kierunku pozycji, którą wskazywała radiopława EPIRB. Po ok. 3,5 godziny statek dotarł na wyznaczoną pozycję. Znajdował się tam zalany jacht ze złamanym masztem z dwoma osobami utrzymującymi się na niezatapialnym kadłubie. W rejonie wypadku wiał silny wiatr i występowała wysoka fala (stan morza 5).
Masowiec PŻM zrobił pętlę i od strony zawietrznej podszedł do rozbitków, którzy byli w dobrej kondycji i mogli samodzielnie wejść na pokład po sztorm-trapie.
Jak opowiadali francuscy żeglarze : Benoit Amalric oraz Eric Mezieres, ich jacht przewrócił się stępką do góry w nagłym podmuchu silnego wiatru. Przez ok. 45 min. Eric Mezieres uwięziony był wewnątrz kokpitu, w którym miał powietrze. Wreszcie wydostał się na powierzchnię i razem, na zanurzonym, ale nie tonącym kadłubie czekali na pomoc.
Po podjęciu na pokład „Polesia” żeglarze musieli pozostawić swój jacht „Zinzolin” na oceanie. Razem z polską załogą udają się obecnie do Vila do Conde, a potem chcą dołączyć do swoich kolegów z innych jachtów, na Martynice.
Benoit Amalric (z zawodu inżynier) i Eric Mezieres (przedsiębiorca) to doświadczeni żeglarze, którzy wcześniej startowali już w wielu regatach.
W swoim liście do armatora francuscy żeglarze napisali : „Chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania kapitanowi Mirosławowi Kieliszczykowi, który wykonał znakomity manewr statkiem, aby uratować nas, oraz całej załodze za profesjonalizm i gościnność po przyjęciu nas na pokład. Serdecznie dziękujemy również armatorowi – Polskiej Żegludze Morskiej”.
Krzysztof Gogol doradca dyr. nacz. PŻM
Benoit Amalric na jachcie ZinzolinJacht Zinzolin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2020-06-04

1 EUR - 4,4347 1 USD - 3,9573
1 CHF - 4,1190 1 GBP - 4,9536

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin