WARSZAWA: 05:43 | LONDYN 03:43 | NEW YORK 22:43 | TOKIO 12:43

Rektorzy o Pakcie Nauk Technicznych

Dodano: 08 Gru 2015, 9:17

Pakt dla Nauk Technicznych jest jednym z głównych tematów 2-dniowej Konferencji Rektorów Uczelni Technicznych, która w poniedziałek 7 grudnia rozpoczęła się w Akademii Morskiej w Gdyni. Uczestniczy w niej 26 rektorów z całego kraju, a Konferencji w obecnej kadencji 2012-2016 przewodniczy rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski. Przygotowywany dokument, który ma być gotowy w lutym 2016 roku, przedstawi  diagnozę stanu obecnego, a także nakreśli kierunki rozwoju polskich nauk technicznych i formy ich wsparcia, by mogły służyć rozwojowi polskiej gospodarki.
Wprowadzenie do dyskusji stanowiło wystąpienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, który w wypowiedzi dla gdańskiej TVP wskazał, że najważniejsze będą badania i wdrażania w gospodarce polskich rozwiązań innowacyjnych. Podkreślił, iż wiele „dużych polskich firm nie jest do tej pory zainteresowanych współpracą ze światem naukowym. Z kolei duże koncerny zagraniczne lokują znaczne środki badawcze w uczelniach zagranicznych, natomiast potencjał przedsiębiorstw prywatnych jest na ogół zbyt mały”.
Uczestnicy konferencji wyrażali nadzieję, że dyskutowany Pakt pozwoli na rozwój uczelni technicznych, na lepszą komunikację z najważniejszymi przedsiębiorstwami oraz na owocną z nimi współpracę. Jak podkreślił prof. T. Więckowski, role obu stron są rozbieżne: uczelnie nastawiają się na kształcenie młodych kadr i badania naukowe, natomiast rolą gospodarki jest tworzenie zysków.
Podczas obrad Konferencji rektorzy dyskutować też będą nad szeregiem  tematów szczegółowych, związanych z funkcjonowaniem środowiska akademickiego, także w otoczeniu międzynarodowym . Ponadto wezmą udział w obchodach „Święta Szkoły”, które tradycyjnie przypada 8 grudnia. Obecne Święto będzie szczególnie uroczyste, ponieważ Akademia Morska w Gdyni obchodzi 95. rocznicę powstania polskiego szkolnictwa morskiego. Właśnie z tego między innymi powodu gdyńska uczelnia stała się gospodarzem obrad Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.
AMG2
dar4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2019-10-18

1 EUR - 4,2844 1 USD - 3,8503
1 CHF - 3,8969 1 GBP - 4,9671

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin