WARSZAWA: 07:34 | LONDYN 05:34 | NEW YORK 00:34 | TOKIO 14:34

Szczecin: uroczyste położenie stępki pod budowę promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Dodano: 23 Cze 2017, 13:07

Dzień 23 czerwca 2017 roku z pewnością przejdzie do historii polskiego przemysłu okrętowego. To własnie tego dnia w obecności wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pawła Muchy na terenie Stoczni Szczecińskiej na pochylni Wulkan uroczyście położono stępkę pod budowę promu typu ro-pax dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
Jednostka oznaczona stoczniowym symbolem budowy B 145 -I/01 będzie miała 202,4 m długości i 30,8 m szerokości, zanurzenie projektowe 6,3 m osiągnie prędkość 18 węzłów. Prom pomieści na swoim pokładzie siedemdziesięcioosobową załogę oraz 400 pasażerów.
Budowa promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jest jednym z kluczowych elementów rządowego Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Celem planu jest między innymi budowa w polskich stoczniach wysoce specjalistycznych jednostek oraz podniesienie konkurencyjności krajowych operatorów promowych.
Położenie stępki pod budowę promu samochodowo-pasażerskiego to początek przedsięwzięcia o istotnym znaczeniu gospodarczym, ale także symbolicznym. To świadectwo, że nasze dążenia do odbudowy sektora morskiego przekształcają się w rzeczywistość -napisał w liście do uczestników uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda.
O konieczności odbudowy przemysłu stoczniowego w Szczecinie mówił w swoim wystąpieniu wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, który przeprosił stoczniowców za zniszczenie majątku stoczni i likwidację miejsc pracy. Wicemarszałek podkreślił, że teraz przemysł stoczniowy w Szczecinie odradza się, a jego rozwój będzie kontynuowany.
-Chciałbym was, stoczniowcy za lata upokorzeń i zniszczenie stoczni- przeprosić. Na szczęście do Szczecina wróciła produkcja okrętowa. Politycy to, co mieli do wykonania już zrobili, teraz wszystko stoczniowcy w waszych rękach. Jestem przekonany, że dacie radę- powiedział Joachim Brudziński.
O aspektach gospodarczych i finansowych związanych z budową promu, ale także z odbudową przemysłu stoczniowego w naszym kraju mówił wicepremier Mateusz Morawiecki. Wicepremier stwierdził, że jedną z przyczyn upadku sektora stoczniowego w Polsce był brak rozwiązań systemowych, wspierających branżę budowy statków. Teraz, zdaniem wicepremiera, takie rozwiązania się pojawiają. Mateusz Morawiecki mówił również o konkurencji na globalnym rynku stoczniowym i o szansach dla naszych stoczni na tym trudnym międzynarodowym rynku.
-Oczywiście, że jest konkurencja dalekowschodnia, zdajemy sobie sprawę z konkurencji chińskiej, ale przecież stocznie europejskie pokazały, że można poradzić sobie na tym trudnym rynku. Odbudowa stoczni to jedna z kluczowych części planu reindustrializacji polskiej gospodarki-powiedział Mateusz Morawiecki.
Podczas uroczystości do pierwszej sekcji nowego promu symbolicznie przybito nitami pamiątkową tabliczkę z nazwą stoczni, symbolem statku B 145 -I/01 oraz datą położenia stępki. Uczestnicy uroczystości już dziś zapraszali na uroczystość wodowania nowej jednostki.Fot. Wojciech Sobecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2019-03-22

1 EUR - 4,2894 1 USD - 3,7948
1 CHF - 3,8079 1 GBP - 4,9700

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin