WARSZAWA: 22:38 | LONDYN 20:38 | NEW YORK 15:38 | TOKIO 05:38

„Zodiak II” w próbach morskich

Dodano: 30 Cze 2020, 6:33

29 czerwca wypłynął w próby morskie „Zodiak II” – wielozadaniowy statek budowany dla Urzędu Morskiego w Gdyni w stoczni remontowa Shipbuilding. Próby morskie potrwają od trzech do czterech dni, czwartego dnia mają odbyć się próby, tzw. uciągu na palu, określające moc jednostki – mówił Krzysztof Radzikowski, kierownik projektu budowy dwóch statków dla Urzędów Morskich.
„Zodiak II” to pierwsza z dwóch bliźniaczych jednostek dla Urzędów Morskich w Gdyni i Szczecinie. Kontrakt na budowę dwóch statków podpisano 5 marca 2018 roku w siedzibie Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Oba statki, o długości 60 m, szerokości prawie 13 m i zanurzeniu 3,5, będą osiągać prędkość 13 węzłów. Wyposażone będą w spalinowo-elektryczny system napędu pozwalający na elastyczne wykorzystanie mocy przy wypełnianiu różnorodnych funkcji. Przeznaczone są m.in. do transportu, obsługi, wymiany i kontroli pław morskich, wykonywania pomiarów hydrograficznych, prac holowniczych, zwalczania rozlewów olejowych i łamania lodów na akwenach. Dodatkowo będą mogły służyć jako jednostki wspierające inne służby w ratownictwie morskim i gaszeniu pożarów.
Przekazanie odbiorcy statku „Zodiak II” zaplanowano do końca lipca.

Źródło: http://www.remontowa-rsb.pl
Fot.: Marcin Koszałka, Agnieszka Latarska/portalmorski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2020-08-03

1 EUR - 4,4168 1 USD - 3,7499
1 CHF - 4,0887 1 GBP - 4,9125

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin