WARSZAWA: 03:50 | LONDYN 01:50 | NEW YORK 20:50 | TOKIO 10:50

20 lat firmy Unibaltic

Dodano: 22 maj 2023, 10:05

Jubileusz 20-lecia działalności firma Unibaltic uroczyście obchodziła w gościnnych wnętrzach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Unibaltic powstał w 2003 roku, kiedy dwóch absolwentów szczecińskiej Wyższej Szkoły Morskiej, Arkadiusz Wójcik i Czesław Kowalak, postanowiło zrealizować swoje biznesowe i życiowe marzenia.

W pierwszym roku działalność firmy oparta była na obsłudze dwóch wyczarterowanych jednostek – „Amaranth” i „Amethyst”. W roku 2004 Unibaltic kupił pierwszy własny chemikaliowiec – „Amonith”.
– Pamiętam, jak na trzy dni pojechaliśmy z żoną odpocząć nad polskie morze. Efekt był taki, że Agnieszka przez cały okres pobytu spacerowała po plaży z naszym synem, a ja siedziałem w pokoju hotelowym i negocjowałem kontrakt na zakup pierwszego statku. Takie były początki naszej historii, zatytułowanej Unibaltic – wspominał podczas jubileuszowej gali prezes firmy Arkadiusz Wójcik.
Cztery lata później, w roku 2008, flota szczecińskiego armatora liczyła już 5 jednostek. Dziś firma dysponuje dziewięcioma statkami, wśród których są chemikaliowce o nośności ok. 7 tys. DWT i jeden tankowiec o nośności 24 tys. DWT. Nazwy wszystkich jednostek rozpoczynają się na literę „A”.
W lipcu bieżącego roku do floty Unibaltic dołączy kolejny chemikaliowiec o nośności 6 200 DWT i pojemności ok. 7 tys. metrów sześciennych, zbudowany w 2020 roku w stoczni tureckiej.
– Jesteśmy dumni, że już wkrótce będziemy mogli zaoferować klientom usługi realizowane naszym najnowszym statkiem – powiedział Arkadiusz Wójcik.
W ubiegłym roku armator otworzył nowy rozdział swojej historii, decydując się na zamówienie zupełnie nowej jednostki. Projekty powstały we współpracy ze szwedzkim biurem projektowym i obecnie trwa procedura wyboru wykonawcy.
– Zebraliśmy oferty z wielu stoczni i na tzw. krótkiej liście mamy trzy stocznie, z którymi chcemy rozpocząć negocjacje. Jestem przekonany, że pierwszy nowo wybudowany statek dołączy do naszej floty pod koniec 2025 roku – mówił z dumą prezes Unibalticu.
Sukces firmy nie byłby możliwy bez zaangażowania pracowników i to właśnie im Arkadiusz Wójcik i Czesław Kowalak składali największe podziękowania, wręczając na scenie pamiątkowe upominki tym, którzy związani są z firmą najdłużej.
– Mieliśmy ogromne szczęście zgromadzić wokół siebie ludzi zaangażowanych, pogodnych, pracowitych i gotowych, tak jak my, całym sercem poświęcić się firmie, za co dziś serdecznie dziękujemy – mówił wiceprezes, Czesław Kowalak.
W części artystycznej na scenie filharmonii wystąpili: Piotr Cugowski, Sylwia Różycka i Damian Ukeje.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin