WARSZAWA: 23:14 | LONDYN 21:14 | NEW YORK 16:14 | TOKIO 06:14

Rejs z okazji Światowego dnia Morza

Dodano: 02 paź 2023, 9:32

Zachodniopomorski Oddział Regionalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej zaprosił przedstawicieli branży morskiej na trzynasty już rejs, organizowany z okazji Światowego Dnia Morza. Tegoroczne spotkanie na pokładzie statku wycieczkowego „Kapitan Cook” odbywało się pod hasłem: Inwestycje w przyszłość zachodniopomorskiej gospodarki morskiej” i to właśnie inwestycje były przewodnim tematem spotkania.
Uczestnicy mogli zobaczyć, jak przebiegają inwestycje w porcie w Szczecinie, przyjrzeć się pracom związanym z budową głębi dokowej nowego doku pływającego dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” i obejrzeć od strony wody nowy dok pływający Net Marine.

O efektach pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości technicznej 12,5 m mówił dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, Wojciech Zdanowicz. O perspektywach związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej między innymi w kontekście zakupu terenów dawnej fabryki ST3 Offshore przez Vestas informował przedstawiciel Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, Patryk Zbroja.
– Na terenie byłej fabryki ST3 Offshore powstanie montownia elementów dla morskiej energetyki wiatrowej. To będzie tylko montownia, to znaczy, że komponenty będą przypływały do Szczecina i tutaj będą montowane – mówił Patryk Zbroja.
Zatrudnienie na terenie montowni elementów turbin wiatrowych może znaleźć około 600-700 pracowników. Vestas planuje budowę fabryki elementów morskich wież wiatrowych w szczecińskiej dzielnicy Skolwin, być może zdecyduje się także na dzierżawę terenów na terenie Ostrowa Grabowskiego w szczecińskim porcie.
O budowie doku pływającego dla Net Marine opowiadał szef projektu, Andrzej Nowaczyk.
– Dok ochrzciliśmy zaledwie kilka dni temu, jest to więc zupełnie nowa konstrukcja. Dok ma 123 metry długości, 30,5 m szerokości i będzie mógł podnosić statki o masie 5000 ton. Dobiegają końca prace przy głębi dokowej, pierwszy statek planujemy podnieść na przełomie października i listopada – powiedział Andrzej Nowaczyk.

O perspektywach szkolnictwa morskiego mówił dr inż. kpt. ż.w.  Arkadiusz Tomczak, prorektor ds. morskich szczecińskiej Politechniki Morskiej.
– W ubiegłym roku rozpoczęliśmy projekt budowy dużego kompleksu ratownictwa morskiego w Szczecinie. W ramach tego projektu powstanie między innymi nowoczesne nabrzeże ze stanowiskami dla łodzi i skuterów ratowniczych. Chcielibyśmy, aby w tym ośrodku mogli szkolić się przede wszystkim pracownicy sektora offshore, ale nie tylko. Na terenie Wydziału Mechanicznego Politechniki Morskiej stoi już wieża wiatraka z gondolą. Trwają prace związane z uruchomieniem gondoli, która będzie napędzana nie siłą wiatru, ale silnikiem elektrycznym. Będzie to doskonały obiekt do szkolenia naszych studentów – mówił Arkadiusz Tomczak.
Na temat obecnej działalności i planów rozwojowych działającego na Łasztowni Centrum Logistycznego „Gryf” mówił Sławomir Machowicz.

– Chcielibyśmy, aby położona w centrum miasta Łasztownia, wobec której pojawiają się różne koncepcje i plany zagospodarowania, nie przestała być morska i abyśmy mogli nadal przeładowywać w tym miejscu towary takie jak nawozy, zboże czy ryby – mówił Sławomir Machowicz.
– Z pokładu statku doskonale widać, jak dużo dzieje się w zachodniopomorskiej gospodarce morskiej, jak wiele zostało zrobione, a będzie z pewnością jeszcze więcej. Przyszłość dla zachodniopomorskiej gospodarki morskiej rysuje się optymistycznie – powiedział, podsumowując rejs, Cezary Sylwestrzak, przewodniczący Rady Zachodniopomorskiego Oddziału Krajowej Izby Gospodarki Morskiej.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-11-30

1 EUR - 4,3492 1 USD - 3,9810
1 CHF - 4,5510 1 GBP - 5,0350

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin