WARSZAWA: 04:18 | LONDYN 02:18 | NEW YORK 21:18 | TOKIO 11:18

34 lata temu zatonął drobnicowiec „Busko Zdrój”

Dodano: 11 lut 2019, 20:47

34 lata temu, 8 lutego 1985 roku podczas silnego sztormu zatonął należący do Polskich Linii Oceanicznych (PLO) drobnicowiec „Busko Zdrój”. W jednej z najtragiczniejszych katastrof polskiej floty handlowej po II wojnie światowej zginęło 24 marynarzy. Udało się uratować tylko jedną osobę- radiooficera – Ryszarda Ziemnickiego. „Busko Zdrój” był piątym statkiem z serii drobnicowców typu B-452 budowanych dla PLO w Rumunii. Wszystkim jednostkom z tej serii nadawano nazwy polskich uzdrowisk.
8 lutego 1985 roku statek płynął z Oslo do Hiszpanii z ładunkiem stali. Na Morzu Północnym podczas sztormu ładunek przesunął się, drobnicowiec stracił stateczność, przewrócił się i następnie bardzo szybko zatonął.
– Woda ciągle wlewała się do tratwy. Mogliśmy tylko stać i czekać. Ale ludzie z osłabienia nie mieli już sił, aby się trzymać. Osuwali się w wodę i unoszeni przez nią umierali na moich oczach – wspomina radiooficer Ryszard Ziemnicki w książce „Tragiczny rejs” autorstwa Andrzeja Studzińskiego.
Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy znajduje się na cmentarzu w Gdyni Witominie.
Dwa lata wcześniej, 20 stycznia 1983 r., na Morzu Śródziemnym w podobny sposób zatonął MS „Kudowa Zdrój”, siostrzana jednostka drobnicowca „Busko Zdrój”. Zginęło wówczas 20 osób, uratowano 8.

Fot. PLO

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin