WARSZAWA: 22:55 | LONDYN 20:55 | NEW YORK 15:55 | TOKIO 05:55

82 lata Dworca Morskiego

Dodano: 09 gru 2015, 9:40

8 grudnia 1933 roku w samym centrum gdyńskiego portu uroczyście otwarto Dworzec Morski, z którego do wybuchu II wojny światowej na pokładach naszych transatlantyków, jak „Batory”, ”Chrobry” czy „Piłsudzki” odpływały tysiące Polaków, by na amerykańskim kontynencie szukać pracy i nowego miejsca na ziemi.
Budynek dworca zaprojektowanego w stylu modernistycznym przez niemieckich architektów został zbudowany przez polską firmę w ciągu roku. Na uroczyste otwarcie przybyli ministrowie ówczesnego rządu RP, w tym minister przemysłu i handlu Ferdynand Zarzycki, spraw zagranicznych Józef Beck oraz Kazimierz Papée Komisarz Generalny RP w Wolnym Mieście Gdańsku. Nowy obiekt poświęcił biskup chełmiński Stanisław Okoniewski zwany „biskupem morskim”.
Od kilku miesięcy odnowiony i przebudowany budynek dworca pełni nową funkcję – Muzeum Emigracji na pamiątkę tych Polaków, którzy sławę ojczyzny z różnych przyczyn musieli budować poza jej granicami. Obrazuje to stała wystawa, która, jak czytamy na internetowej stronie Muzeum, „przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie.”
We wtorek 8 grudnia br. w siedzibie Muzeum Emigracji odbył się uroczysty koncert Resiny (Karoliny Rec), jednej z najbardziej utalentowanych wiolonczelistek sceny alternatywnej i Stefana Wesołowskiego, gdańskiego kompozytora, łączącego muzykę klasyczną z nowoczesnym brzmieniem. Na tę okazję kompozytor przygotował specjalny utwór. Nastrój wieczoru podkreślała urodzinowa instalacja świetlna wewnątrz budynku. Wszystkie osoby, które urodziły się 8 grudnia, mogły tego dnia zwiedzić wystawę bezpłatnie.
Dworzec Morski, w którym mieści się Muzeum Emigracji
Dworzec_Morski_w_Gdyni_ otwarcie_8_12_1933
Fot. Archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz LS

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-03-27

1 EUR - 4,6856 1 USD - 4,3518
1 CHF - 4,7500 1 GBP - 5,3364

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin