WARSZAWA: 19:54 | LONDYN 17:54 | NEW YORK 12:54 | TOKIO 02:54

Akcja ratownicza na Bałtyku

Dodano: 20 kw. 2015, 17:28

Załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM Anakonda ewakuowała w sobotę wieczorem pracownika platformy wiertniczej na Bałtyku.
W sobotę, 18 kwietnia, o godzinie 19.10 załoga śmigłowca pełniąca dyżur na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Gdynia Babie Doły została poinformowana, że jeden z pracowników platformy wiertniczej na Bałtyku doznał urazu barku i wymaga ewakuacji na ląd. Po 13 minutach od otrzymania sygnału z Gdyni Babich Dołów wystartowała Anakonda dowodzona przez kmdr ppor. pil. Adama Sołopę. Po kolejnych 30 minutach śmigłowiec dotarł w rejon platformy położonej ponad 100 km na północ od lotniska. O godzinie 20.03 poszkodowany został podjęty z platformy morskiej na pokład. 31 minut później maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni gdzie mężczyzna, został niezwłocznie przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM:
kmdr ppor. pil. Adam Sołopa (dowódca załogi);
kmdr por. pil. Mariusz Konopka (drugi pilot);
chor. Krzysztof Bilecki (ratownik);
st. chor. Paweł Stefański (technik pokładowy).

Akcję ratowniczą z ramienia COM-DKM koordynował oficer operacyjny ratownictwa kmdr ppor. Dariusz Gajaszek.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Przez całą dobę dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza.
ANAKONDA_04
Centrum Operacji Morskich-Dowództwo Komponentu Morskiego

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-06-09

1 EUR - 4,4717 1 USD - 4,1545
1 CHF - 4,6136 1 GBP - 5,2106

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin