WARSZAWA: 01:33 | LONDYN 23:33 | NEW YORK 18:33 | TOKIO 08:33

Baleària zdradza szczegóły dotyczące swoich nowych promów i podaje ich nazwy. Jest miła dla nas niespodzianka

Dodano: 22 sty 2018, 6:29

Grupa Baleària wykorzystała nadarzającą się okazję i w czasie odbywających się ostatnio Międzynarodowych Targów Turystycznych w Madrycie zaprezentowała dwie nowe jednostki. W nieodległej przyszłości będą one obsługiwały trasy, na których operuje hiszpański armator. Wiemy już, jakie imiona będą nosić nowe promy.
W czasie imprezy w stolicy Hiszpanii dyrektor firmy postanowił przybliżyć szczegóły jednej z najważniejszych w ostatnich latach dla Baleària inwestycji. Chodzi o dwa promy, które budowane są we włoskich zakładach Visentini. Pierwszy z dwóch statków – oba zasilane będą paliwem LNG – wejdzie na trasę już w 2019 r. Będzie on obsługiwał połączenia na Baleary. W czasie targów dyrektor firmy szczególnie duży nacisk położył na zaakcentowanie kwestii ekologii. Dzięki zastosowanym w nowych jednostkach technologiom, ich wpływ na środowisko naturalne zostanie znacząco ograniczony.
„Wykorzystanie tego docenianego paliwa będzie miało natychmiastowy wpływ na jakość powietrza oraz kwestie związane z efektem cieplarnianym” – powiedział szef firmy, Adolfo Utor.
Nowe promy będą charakteryzowały się wysoką efektywnością energetyczną i będą korzystały z całego szeregu rozwiązań, dzięki którym będą nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Należy tu wymienić m.in.: zastosowanie paneli fotowoltaicznych czy oświetlenie LED. Zastosowanie ekologicznego paliwa w nowych promach pozwoli ograniczyć emisję CO2 o 30 procent, a związków azotu – o 85 procent. Uda się też całkowicie wyeliminować emisję związków siarki oraz cząstek stałych.
Interesujące, szczególnie z naszego punktu widzenia, będą nazwy, jakie otrzymają nowe promy. Będą one pływać jako: Hypatia de Alejandria oraz… Marie Curie. Pierwsza z nich to Hypatia z Aleksandrii – żyjąca na przełomie IV i V wieku aleksandryjska uczona, która zajmowała się filozofią oraz matematyką. Drugiej patronki, polskiej noblistki, nie trzeba oczywiście przedstawiać.
„To dwie kobiety nauki w historii ludzkości. To będzie zgodne z jednym z celów ustanowionych dla zrównoważonego rozwoju: chodzi tu o równość oraz wzmocnienie pozycji kobiet” – powiedział Adolfo Utor.
Wartość inwestycji w nowe promy osiągnie 200 milionów euro. Dwie bliźniacze jednostki typu ro-pax będą miały po 186,5 metra długości. Każdy z nich będzie mógł przyjąć na pokład 810 pasażerów (będą miały po 123 kabiny oraz 402 miejsca). Zaoferują też po 2180 metrów linii ładunkowej. Na osobnym pokładzie znajdzie się miejsce dla 150 pojazdów osobowych.
Hypatia de Alejandria ma zostać dostarczona operatorowi w lutym 2019 r. W przypadku promu Maria Curie zaawansowanie prac nad kadłubem wynosi 30 procent. Zaczęły się na nim już także prace instalacyjne.

PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-28

1 EUR - 4,3116 1 USD - 3,9922
1 CHF - 4,5292 1 GBP - 5,0404

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin