WARSZAWA: 22:24 | LONDYN 20:24 | NEW YORK 15:24 | TOKIO 05:24

Baltic Sail 2015

Dodano: 01 lip 2015, 23:18

Morski ambasador Gdańska „Generał Zaruski”, holenderski trzymasztowiec „Minerva” i jedenaście innych żaglowców, także ze Szwecji i Łotwy, przejażdżki na ich pokładach po morzu, historyczna bitwa morska, regaty dla dzieci na optymistach i szanty pod Żurawiem – to główne atrakcje tegorocznej 19. edycji zlotu pod nazwą Baltic Sail, który odbędzie się w Gdańsku od 2 do 5 lipca. Wszystkie dotychczasowe cieszyły się ogromnym
zainteresowaniem turystów i stałych mieszkańców Trójmiasta.
Jednostki zacumują na Motławie po obu jej stronach, udostępniając zwiedzającym swoje pokłady i wnętrza, którzy podczas krótkich rejsów będą mogli brać udział w pracach załogi: przy stawianiu żagli, zwijaniu lin, wiązaniu węzłów itp. 
W tym roku rozbudowano miasteczko historyczne na nabrzeżu, a nowością będzie możliwość udziału w warsztatach, podczas których zbudowane zostaną dwa jachty z gotowych już elementów. Mają one zostać zwodowane po trzech godzinach pracy.
Na najmłodszych czekają regaty na jachtach Optymist, Finn i RSX, a ich gośćmi będą znani polscy żeglarze: Mateusz Kusznierewicz, Piotr Myszka, Przemek Miarczyński i Paweł Tarnowski. Poza tym na dzieci czekają gry, zabawy i konkursy związane z tematyką morską i gdańską.
Organizatorzy zapewniają, że na lądzie także będzie wiele atrakcji. „Pokazy i scenki w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych stworzą niepowtarzalny klimat na terenie Głównego Miasta. Nie zabraknie wystrzałów z muszkietów i cieszących się ogromną popularnością scenek rodzajowych. Owe scenki to drobne wydarzenia, jakie mogły mieć miejsce (i prawdopodobnie miały) w życiu gdańszczan sprzed 300 lat, np. rozładunek statku czy sąd nad ladacznicą. W sobotę będziemy mieli okazję podziwiać rekonstrukcję bitwy żaglowców. Na wodach Motławy staną do walki dwie uzbrojone grupy, co oznacza wystrzały nie tylko z muszkietów, ale i z dział! Kto wie, czy w wyniku ostrzału żołnierze nie wpadną do wody…” Dodajmy, że będzie to rekonstrukcja wydarzeń z czasów wojny rosyjsko-szwedzkiej w latach 1741 – 1743, kiedy to okręty obydwu stron walczyły na redzie Gdańska.
Interesująco zapowiadają się codzienne koncerty zatytułowane Szanty pod Żurawiem, tym razem przeniesione na Targ Rybny, gdzie jest dużo więcej miejsca dla amatorów morskiej piosenki. Poza tym historyczne miasteczko z XVIII wieku z tradycyjnym targowiskiem, na którym chętni będą mogli kupić ówczesne jadła, napitki i pamiątki. A kulminacja nastąpi w niedzielę, kiedy to na Motławie odbędzie się wielka parada morska wszystkich dużych i małych żaglowców, które przybędą na tegoroczne Baltic Sail 2015.(ls)
Balt Sail_2
06.07.2014 Gdańsk. Baltic Sail 2014. photo: Domink Werner / www.testigo.pl
Balt Sail_3
Balt_Sail_6
Foto – mat. pras. Fundacji Gdańskiej