WARSZAWA: 01:56 | LONDYN 23:56 | NEW YORK 18:56 | TOKIO 08:56

BC Ferries zamówi nowe promy. Komu przypadnie kontrakt?

Dodano: 10 lip 2018, 8:17

Firma BC Ferries przygotowuje się do złożenia dużego zamówienia na nowe promy. Inwestycja planowana przez jednego z największych przewoźników promowych na świecie to oczywiście łakomy kąsek dla zakładów stoczniowych na całym świecie.
Nowe zamówienie na promy ma obejmować aż pięć jednostek. Kanadyjski operator chce pozyskać nowe promy, które w jego flocie zastąpią najbardziej wysłużone jednostki. Nie jest tajemnicą, że BC Ferries chce w niedalekiej przyszłości wycofać z eksploatacji m.in. promy: Mayne Queen, Powell River Queen i Bowen Queen. Wszystkie one zostały wybudowane w 1965 r.
Nie są znane jeszcze wszystkie szczegóły planowanego zamówienia – armator ma je przybliżyć w ciągu najbliższych tygodni. Wówczas poznamy także dokładną liczbę promów, które zostaną wybudowane. Zgodnie z ogólnymi założeniami, mają to być dwukierunkowe promy typu ro-pax, które będą mogły przyjąć na pokład 300 pasażerów oraz 44 pojazdy osobowe. Nowe jednostki będą identyfikowane we flocie przewoźnika jako promy klasy Island.
Oczywiście wiele firm branży stoczniowej na świecie chciałby otrzymać kontrakt na budowę nowych promów. Do tej pory BC Ferries zamawiało oraz zlecało przebudowy swoich promów w zakładach na całym świecie. Współpracę z BC Ferries ma na swoim koncie m.in. gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding, która zbudowała dla znanego armatora trzy promy serii Salish. Dwa promy powstają obecnie dla przewoźnika w Rumunii. Kanadyjska firma ma też w swojej flocie statki, które powstawały w Niemczech.
Kto zdobędzie kontrakt na budowę nowych promów? Czy będzie to stocznia z Europy, a może tym razem kontrakt trafi do Kanady? Armator nie ukrywa, że byłby zadowolony, gdyby umowa została zrealizowana przez rodzime zakłady.
„Jeśli lokalna branża okaże się konkurencyjna, a mam nadzieję, że tak będzie, to kontrakt pójdzie do firm lokalnych” – powiedział Mark Wilson z BC Ferries, odpowiadając na słowa premiera Kolumbii Brytyjskiej, który przyznał ostatnio, że chciałby, aby to jakaś firma z tej właśnie kanadyjskiej prowincji zbudowała nowe promy.
BC Ferries to jeden z największych przewoźników promowych na świecie. Stanowi on jedno z ważnych ogniw systemu transportowego w Kanadzie. Firma dysponuje flotą 35 statków i obsługuje 25 różnych połączeń promowych.

PromySkat

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin