WARSZAWA: 03:14 | LONDYN 01:14 | NEW YORK 20:14 | TOKIO 10:14

Biała fregata znów piękniejsza

Dodano: 19 sty 2016, 11:57

Odnowienie klasy 5-letniej połączone z dokowaniem oraz remont niektórych elementów i gruntowna przebudowa wnętrz w części studenckiej – to zakres prac, które na „Darze Młodzieży” – szkolnym żaglowcu Akademii Morskiej w Gdyni – w ciągu dwóch i pół miesiąca wykonała Stocznia Remontowa Nauta.
Jak czytamy na portalu gdyńskiej uczelni, wymieniono wszystkie szoty, wykładziny i drzwi, a także część bulajów. Po całkowitym demontażu dotychczasowego wyposażenia i konserwacji wewnętrznej kadłuba, gruntownej modernizacji poddano instalacje: elektryczną, oświetleniową, wentylacyjną, klimatyzacyjną. Znacznie zwiększono  liczbę gniazdek elektrycznych ( poprzednio  2 szt. na kubryk, obecnie 14 szt.), koje wyposażone są też w indywidualne oświetlenie do czytania.
Po 33 latach eksploatacji wymieniono całkowicie zabudowę i wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych dla praktykantów. Zdemontowano wysłużone koje oraz elementy wyposażenia kubryków. Modernizacji poddany został m.in. sam układ kubryków – w miejsce 20-osobowych i czterech 10-osobowych – zaprojektowano dwanaście kubryków 10-osobowych. Wewnątrz znalazły się nowe piętrowe koje, nowe szafki studenckie, zmieniono rozmieszczenie środków ratunkowych – kombinezony ratownicze znajdują się w pokojowych szafach (bakistach), a kamizelki w drewnianych kasetach przy kojach. Zmiany poprawią komfort odbywania praktyk, nie zmieni się jednak zasadniczo specyfika marynarskiej służby na żaglowcu, pozostającej pierwszym  sprawdzianem dla przyszłych oficerów floty.
Koszt prac modernizacyjnych wyniósł 2,9 mln zł. Został pokryty z dotacji celowej przyznanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (2 mln zł) oraz ze środków własnych Akademii Morskiej , która wyłożyła 900 tys. zł.
Od początku eksploatacji w 1982 roku przez kubryki praktykanckie na białej fregacie przewinęło się r. prawie 19 tysięcy studentów Akademii Morskich, uczniów średnich szkół morskich, żeglarzy, entuzjastów pływania na dużym żaglowcu. Tylko w ubiegłym roku „Dar Młodzieży” odbył 10 podróży szkoleniowych, w których przepłynął 14 852 Mm. Przez jego pokład przewinęło się 1003 praktykantów, w tym – 404 studentów Akademii Morskiej w Gdyni, 128 studentów Akademii Morskiej w Szczecinie, 125 studentów Akademii Morskiej w Antwerpii, 262 uczniów średnich szkół morskich z Gdańska, Szczecina i Świnoujścia, 84 żeglarzy, a na trasie Amsterdam – Londyn płynęła grupa 49 lekarzy – polskich delegatów na europejski kongres kardiologiczny.
Pierwsi praktykanci-studenci pojawia się na żaglowcu 27 stycznia. Po uzbrojeniu żaglowca rozpoczną rejsy po Bałtyku, następnie pod koniec lutego wypłyną z Gdyni, udając się na Morze Śródziemne.
dar4
Dar w remoncie
kubryk po remoncie

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-22

1 EUR - 4,3199 1 USD - 3,9804
1 CHF - 4,5379 1 GBP - 5,0454

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin